2014 Yılında 2.605 Vatandaşımız İşe Yerleştirildi

 Vali Lekesiz, ilimizde İş-Kur İl Müdürlüğü tarafından2014 yılı ilk 4 aylık süreçte; 15.881 kişinin işsizlik kaydının alındığını, 654’ü kadın, 1.951’i erkek olmak üzere 2.605 vatandaşımızın işe yerleştirildiğini söyledi.
2014 Yılında 2.605 Vatandaşımız İşe Yerleştirildi
İlimizin ekonomik ve sosyal hayatı açısından büyük önem arz eden “İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu”nun 2014 yılı II. Toplantısı 20 Mayıs 2014 Salı günü İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapıldı. Toplantıda konuşan Vali Lekesiz, 2014 yılı ilk 4 aylık süreçte 2.605 vatandaşımızın işe yerleştirildiğini ifade ederek, “Aynı dönemde istihdama yönelik olarak 6 farklı alanda açılan mesleki eğitim kurslarına 103’ü erkek, 57’si kadın olmak üzere toplam 160 vatandaşımız devam etti. Bu kurslarda vatandaşlarımız bir yandan iş gücü piyasasının talep ettiği niteliklerle donanırken diğer yandan ücret aldılar. 2014 yılı içerisinde bu kurslara katılan vatandaşlarımıza 261.500 TL ödendi. Kalifiye eleman yetiştirme ve yeni istihdam alanları açmak konusunda yapacak çok işimiz olduğunun farkındayız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yapacağımız planlama ve çalışmalarda bu hususu göz önünde bulundurmamız gerektiğini biliyoruz.
 
    
Bu vesile ile gerçekleştireceğimiz bu toplantının, iş gücü piyasası için olumlu olarak somut hale dönüşmesinde yapacağı katkılardan dolayı İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’na şimdiden teşekkür ederim.” dedi.Vali Lekesiz, tüm dünyada etkisi hissedilen küresel krizden kaynaklanan ve hızlı nüfus artışı ile daha da belirginleşen işsizlik rakamlarının, hemen hemen tüm ülkelerin önemli ve öncelikli sorunu olduğunu, sorunun çözümünde, dengeli ve istihdam odaklı eğitim programlarının, yeni istihdam alanlarının açılmasının önemli rol oynadığını kaydetti.2014 yılı Ocak ayı itibariyle Avrupa Birliği ülkelerindeki işsizlik oranı yüzde 12’ler düzeyinde iken, ülkemiz genelinde bu rakamın yüzde 9,7, ilimizde ise yüzde 9,8 olduğunu da hatırlatan Lekesiz, “İlimizin, işsizlik oranında Türkiye ortalamasından daha fazla olmaktan çıkıp, Türkiye ortalamasına ulaşmasında katkısı olan başta Çalışma Bakanlığımıza, esnafımıza, iş dünyamıza, istihdam oluşturan her bir hemşehrimize ve İl İstihdam Kurulumuzun değerli üyelerine teşekkür ederim.” diye konuştu.Her yıl yaklaşık 900 bin gencimizin işgücü piyasasına dahil olduğunu da hatırlatan Vali Lekesiz, “Ekonomideki bir birimlik büyüme, ortalama130 bin kişinin istihdamına kapı aralamaktadır. Her yıl yaklaşık 900 bin gencimizin işgücü piyasasına dahil olduğu göz önüne alındığında, ekonomimizin her yıl yüzde 5 ile yüzde 6’dan aşağıya büyümemesi gerekiyor. Ülkemizin son yıllarda gerçekleştirdiği bu tür büyümeler, bu ivmenin sürdürülebilir hale gelmesine büyük katkıda bulunmaktadır.” şeklinde konuştu.