26. Vergi Haftası Kutlanıyor

Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol ve beraberindeki heyet, 26. Vergi Haftası dolayısı ile Hatay Valisi Sayın Ercan Topaca’yı makamında ziyaret etti.
26. Vergi Haftası Kutlanıyor
Ziyarette konuşan Sayın Topaca, vergi deyince devletin akla geldiğini belirterek, “Bir yerde devlet varsa vergi de vardır. Vergi alamıyorsanız devlet olma bir anlamda kaybolur. İnsanlık tarihine baktığımızda devlet dediğimiz, bir anlamda insanların ittifakıyla karşılıklı kabulüyle oluşan meşru yönetimler, halkı çok ezmemesi için vergi konusunu gerek anayasalarda gerek yasalarda çok ayrıntılı düzenlemelere bağlamıştır. Çünkü net bir düzenleme yapmadığınız takdirde ülkenin ve halkın refah düzeyini olumsuz etkileyecek uygulamalara yol açabilir. Bu yüzden modern demokrasilerde olduğu gibi bizim ülkemizde de vergi konusu çok ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiştir.” dedi.
Sayın Topaca şöyle devam etti: “Anayasamızda 73.maddede vergi ödevi başlıklı bir madde vardır. Orda da vergi ve benzeri mali yükümlülüklerin ancak kanunla koyulacağı, kanunla kaldırılacağı, istisnalarının, kapsamının mutlaka kanunda belirtileceği net bir şekilde belirtilmiştir. Bunun anlamı şudur: Anayasamız devlet bile olsa buradaki ilkelere aykırı bir şekilde vergi kanunu çıkaramaz.
 Yapılacak kanunlar bu çerçeveye uygun olarak yapılacaktır. Uluslararası anlamda kabul edilen verginin miktarının, oranının, kapsamının, istisnalarının kanunla koyulması, kanunla kaldırılması kuralı bizim anayasamıza ve hukukumuza girmiş ve uzunca bir süredir de uygulanan bir yapıdır. Vergi kanunlarımız verginin çeşitlerini, esasını, usullerini, toplanma ve denetim şekillerini ayrıntılı bir şekilde düzenlemiş ve bu amaçla da Türkiye çapında Maliye Bakanlığı bünyesinde geniş kapsamlı bir teşkilat oluşturulmuştur.” dedi.Hatay, Türkiye ekonomisi anlamında ilk 10’un içinde yer alıyor diyen Sayın Topaca, “Hatay, ülkemiz açısından önemli potansiyeli olan bir. O anlamda teşkilatımız, personelimiz, çok sayıda denetim elemanlarımız, vergi dairelerimiz var. Halkımızı, esnafımızı, sanayicimizi üzmeden yasal sınırlar içerisinde devletimizin bir anlamada devamını, ülkemizin refahını, düzenini bu vergiyi toplamak suretiyle sağlamaya çalışıyoruz.” dedi.Vali Topaca Vergi Haftası’nı kutladığını belirterek, "İnşallah ülkemiz, devletimiz, teşkilatımız için hayırlara vesile olur. Vergiyi tabana daha fazla yayarız. Kayıt dışılığı ülkemizde tamamen sıfırlarız. Bu konuda çok önemli mesafeler alındı biliyoruz. Önümüzdeki dönemde kayıt dışılığın uluslararası standartlarda ne ise bizim ülkemizde de ona inmesini temenni ediyorum. ” dedi.Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol ise, Hatay Vergi Dairesi Başkanlığı hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra “2014 yılı itibariyle 4 milyar 121 milyon kadar genel bütçe vergi gelirlerimiz var. Türkiye çapında dokuzuncu sıradayız. On tane vergi dairemizin yapmış olduğu tahsilat tutarı ise 1 Milyar 823 Milyon. Kümülatif genel bütçe gelirlerinin yaklaşık %44’üne denk gelmektedir. 26. Vergi haftası dolayısıyla kamuoyuna, öğrencilere personele yönelik etkinliklerimiz olacaktır.” dedi.
26. Vergi Haftası Kutlanıyor haberi 24 Şubat 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  19095 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle