31 MAYIS DÜNYA SİGARASIZ GÜNÜ

Her yıl Dünya Sağlık Örgütü tarafından "31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü" olarak kutlanmaktadır.
31 MAYIS DÜNYA SİGARASIZ GÜNÜ
Tütün kullanımının yaygınlığı, tütün kullanımının diğer bağımlılıkların da önünü açması ve son yıllarda tütüne başlama yaşının giderek düşmesi nedeniyle özellikle çocuk ve gençleri hedef alan etkinliklere öncelik verilmektedir. Bilindiği gibi pek çok kanser hastalığının ve akciğer hastalığının kökeninde yaygın tütün kullanımının bulunduğu çalışmalarla ispatlanmıştır.Sigara her yıl dünyada yaklaşık 6 milyon insanın beklenenden önce ölümüne yol açmaktadır. Bu ölümlerin yaklaşık 600 bini ise pasif sigara içimine bağlı olmaktadır. Eğer bu konuda yeterli önlemler alınmazsa 2030yılında sigaranın 8 milyon insanı öldüreceği ve bu ölümlerin %80’inin düşük ve orta gelirli ülkelerde olacağı tahmin edilmektedir.Sigara endüstrisinin ana hedefinin 11-13 yaş grubu çocuklar olduğu ve ülkemizde de sigaraya başlama yaşının gittikçe bu yaş grubuna kaydığı bilinmektedir. Eğer çocuklarımızın sigaraya başlamasını ve pasif sigaraya maruziyetini engelleyemezsek, 20-30 yıl sonra onlar sigaranın kurbanları olacaklardır. Ülkemizde de sigara içmek yaygın bir alışkanlık ve önemli bir halk sağlığı sorunudur.
 
 Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında sigara tüketiminde 3’cü sırada, Dünya ülkeleri arasında da 7’ci sıradadır.Ülkemizde 5727 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte sigarasız bir toplum olma yönünde önemli bir yol alınmıştır. Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra ise sigara satışlarında %5 civarında düşme meydana gelmiştir. Bu sayede hem sigara içenlerin oranında azalma olurken hem de pasif sigara maruziyeti (Kapalı alanlarda içme yasağı) oranları azalmıştır.Bugün tüm dünya ülkelerinde sigarayı bırakmada “Sigarayı Bırakma Poliklinikleri” nin etkinliği kabul görmektedir. Sigarayı bırakma polikliniklerine başvuran kişilerde sigarayı bırakma oranı, kendi kendine sigarayı bırakmaya çalışanlara oranla daha yüksektir.Bu amaçla İlimizde, Antakya, İskenderun ve Dörtyol Devlet Hastanelerinde daha önceden kurulmuş olan Sigara Bırakma Polikliniklerinin diğer Hastaneler başta olmak üzere Üniversite ve özel hastanelerde de hizmet vermek amacı ile “Sigarayı Bırakma Poliklinikleri”nin artırılarak halkımızın hizmet almasını amaçlamaktayız.Tüm halkımızın ‘‘31 Mayıs Dünya Sigarasız Gününü’’ kutlar '' Dumansız Bir Hava Sahasında '' yaşamalarını temenni ederim.

 

31 MAYIS DÜNYA SİGARASIZ GÜNÜ haberi 29 Mayıs 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  54305 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle