4.GELENEKSEL ABA GÜREŞİ DÜNYA KUPASI ANTAKYA’DA

Antakya Belediyesi tarafından düzenlenecek olan “4. Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası”    29-30 Haziran tarihlerinde Antakya’da yapılacak.

4.GELENEKSEL ABA GÜREŞİ DÜNYA KUPASI ANTAKYA’DA

Şampiyonanın ilk günü olan 29 Haziran’da Türkiye Şampiyonası, ikinci gün olan 30 Haziran’da ise dünyanın çeşitli bölgelerinden en az 17 ülkenin katılımıyla gerçekleşecek olan “4. Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası” düzenlenecek. Turnuvaya ülkemizden ve yurt dışından 500’e yakın sporcunun katılması bekleniyor. 4.Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası’nın” bu yılki Güreş Ağası birkaç gün içinde belli olacak.

Bu yıl turnuvaya katılacak ülkeler şu şekilde; Türkiye, Nahçivan, Azerbeycan, Özbekistan, Kırgızistan, Almanya, Başkurdistan-Rusya Federasyonu, Bulgaristan, Dağıstan, İran, Kırım-Ukrayna, Macaristan, Romanya, Türkmenistan, Afganistan, Yakutistan-Rusya Federasyonu, Kosova 29-30 Haziran tarihlerinde Antakya’da yapılacak “4. Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası’nın” programı ise şöyle belirlendi;  29 Haziran Türkiye Şampiyonası – 12.00 Turnuvanın Başlaması – 12.00-23.00 arası Güreş Müsabakaları – 23.00 Ödüllerin Takdimi 30 Haziran Dünya Kupası – 17.00 Turnuvanın Başlaması – 18.00 Açılış (Kortej Yürüyüşü)- 18.00-23.00 arası Güreş Müsabakaları – 23.00 Ödülleri Takdimi (Yer: Atatürk Stadyumu)   Oldukça çekişmeli geçen Aba Güreşleri geçtiğimiz yıl Türkiye’den 13 ilden, yurt dışından ise 15 ülkeden 325 sporcunun katılım gösterdiği Aba Güreşi Dünya Kupası oldukça görkemli yapılmıştı. Organizasyonunda katılımcılar tarafından tam not aldığı güreşlere bu sene ilgi katlanarak büyüyor. Geçtiğimiz yapılan güreşler canlı yayınlanarak bir çok spor dallarından daha fazla ilgi görmüştü.
 
 
Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş kamuoyunun da desteği ile her sene daha gösterişli hale getirmek için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacaklarını vurguladı.  Çalışmalar hakkında bilgi veren Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, güreşlerin her yıl daha da büyüdüğüne, ilginin daha da arttığına dikkat çekti. Savaş yaptığı açıklamada: “Aba güreşi Türk'ün öz sporudur. Bunu da şu anda yaşatan tek ilimizde Hatay'dır. Aba Güreşi'nin federasyonunu kurmak için bir dizi çalışmalar yaptık. Çalışmalarımız devam ediyor. Aba güreşi Hatay başta olmak üzere, Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis ve Urfa bölgelerinde çok sık yapılıyor. Bunun bir düzene girmesi ve işlevli hale getirebilmemiz için Geleneksel Spor Dalları'ndan ayrılıp, Aba Güreşi Federasyonu tek çatı altında toplamak ve bu güreşi dünyaya yaymak için çalışıyoruz” dedi.   Bu güreşi şu anda Rusya, Azerbaycan, Pakistan, Bulgaristan, Özbekistan, Türkmenistan, Gürcistan, Tacikistan, Kosova, İran’da çok yaygın bir şekilde yapıldığını vurgulayan Savaş, “Son yıllarda biz bu sporumuzun canlandırma adına şampiyonalar düzenledik. İlginin çokluğu karşısında bunu önce ülke geneline, son iki yıldır dünya geneline yaydık. Bu yoğun ilgiye duyarsız olamazdık ve bunu uluslararasına çıkardık. Bu sene 4.’sünü düzenleyeceğimiz Aba Güreşi Dünya Kupası'nı yapacağız. Bununla birlikte hem ülkemizin tanıtımına hem de unutulmak üzere olan Ata sporumuza hizmet yapıyoruz” dedi. Savaş, “Aba güreşi bize atalarımızdan miras kalan geleneksel bir spor dalıdır. 5000 yıllık tarihi geçmişi olan bu yöresel kültürümüzü tüm dünyaya tanıtmak için üç yıldır bu organizasyonlara imza atıyoruz.Olimpiyatların ilk kez düzenlendiği bu tarihi şehirde Aba Güreşlerinin dünya şampiyonasının düzenlenmesi bizler için ayrı bir mutluluk ve gurur kaynağıdır. Yurt dışından organizasyona katılan sporcularımızı, antrenörleri ve beraberindeki ülke temsilcilerini en güzel şekilde Antakya’da ağırlayacağız. 3-4 gün boyunca burada yaşadıkları tecrübeleri, beğenilerini ülkelerine döndüklerinde anlatma imkanı bulacaklar. Antakya’dan, Hatay’dan, Ata sporumuz, yöresel kültürümüz Aba Güreşi’nden bahsedecekler. Bu da ilimizin, ülkemizin tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır. İlkleri ve daha iyileri yapmaya devam edeceğiz.  “Antakya Belediyesi 4.Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası” etkinliğimize bizlere katkı sağlayan geçtiğimiz yıllardan itibaren tüm Güreş Ağası işadamlarımıza, Turnuvanın Genel Koordinatörlüğünü yapan Prof.Dr. İbrahim ÖZTEK Hocamıza, Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ne, Türkiye Belediyeler Birliği’ne, Gençlik ve Spor İl Müdürümüze, ASKF Başkanı ve Aba Güreşi İl temsilcilerimize, Hatay Aba Güreşi Tanıtma ve Yaşatma Derneğimize ve yöneticilerine, bu etkinliğin geniş kitlelere duyurulmasında görev alan basınımızın güzide temsilcilerine huzurunuzda teşekkür ediyorum”dedi.