4C'li personeller zor günler yaşıyor

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) İl Temsilcisi Metin Yılmaz, sözleşmeli işçi statüsünde çalışan 4C'li personellerin zor günler geçirdiğini iddia etti.
4C'li personeller zor günler yaşıyor
 Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, sözleşmeli personellerin çalıştıkları kurumlar özelleştirilince söz konusu işçilerin 657 sayılı devlet memurları kanunun 4/C maddesine göre istihdam edilmesi ile bu emekçilerin sevindirilmiş olması gerekirken, görev ve yetkilerinin ne olduğu belli olmadan mağdur edildiklerini kaydetti.
     Bugüne kadar sözde yetkili sendikaların emek, hak, diyerek sarı sendikacılıktan öteye gitmeyen bir çalışma sergilediklerini savunan Yılmaz, açıklamasında şunlara yer verdi:

     ''Bundan önce 4/B statüsündeki personelin bir çok problemleri varken sendikal haklarını kazanmış, üye olan her kişi için daha fazla para gireceği için aynı çalışmayı 4/C statüsündeki kardeşlerimize de uygulamışlar. Keselerine devlet tarafından biraz daha para girmesine sebep olmuşlardır. Kısaca sendika ağaları her zaman olduğu gibi yine kendi kasalarını düşünmüşlerdir. Oysa ki geçtiğimiz günlerde milletvekillerine yapılan zamlarda 150 milyon bütçeye ek getirmesi problem oluşturmazken, yaklaşık sayıları 12 bin kişiyi bulan 4/C statüsündeki kardeşlerimizin 15 milyon yük getireceği bahanesi ile sosyal hakları yok edilmesi nasıl bir sosyal devlet anlayışıdır, siz eğerli kamuoyunun takdirlerine bırakıyoruz.''
     Yılmaz, hükümet yetkililerinin ve kamu çalışanlarını temsil ettiklerini iddia eden siyasi ve ideolojik sendikaların bir an önce 4/C'li personelin problemlerini çözme çabası içerisine girmeleri gerektiğini kaydetti.