5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ

 Hatay Baro Başkanı Sinan Akgöl, hak arama özgürlüklerinin güvencesi olan savunmanın hala yargının dışında görüldüğünü ileri sürerek, ''Savunmanın özgürlüğü sağlanmalı ve anayasal güvenceye kavuşturulmalı'' dedi.
5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ
   Akgöl, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle, baro yönetim kurulu üyeleriyle Atatürk Anıtına çelenk sundu, saygı duruşunda bulunuldu.
     Anayasa değişikliği çalışmasının Türkiye'nin gündeminin ilk sırasında yer aldığına belirterek, ''Mevcut anayasamızda tam ve eksiksiz demokrasi, bireysel hak ve özgürlükler, insan hakları anlamında çağdaş, ihtiyacı karşılar yapılması gerektiğine inanıyoruz.''dedi.
 

 
     Türkiye'de mevcut hukuk eğitimi ve öğretiminin istenilen düzeyde olmadığını ifade eden Akgöl, şöyle devam etti:
     '' Bu nedenle koşulları oluşmadan Hukuk Fakültelerinin açılmasına, mevcut fakültelerde öğrenci sayısının artırılmasına izin verilmemelidir. Mesleğimizin geleceği açısından son derece hayati önemi olan sınav kurumunun tekrar yasallaşması Anayasa Mahkemesinin iptal kararı da nazara alınarak hızla sağlanmalıdır''
     Hukuk usulünde arabuluculuk müessesinin yasalaştırılmasının amaçlandığını belirten Akgöl, Avukat dışında görevlendirilmelere arabuluculuk müessesesi içinde yasal olanak tanınmasını bu yasa ile ilgili Türkiye Barolar Birliği ve Barolarının çekinceleri nazara alınmak suretiyle yasal düzenlemeler yapılması gerektiğinin altını çizdi.
     Akgöl, Hatay Barosu olarak, toplumun hak ve özgürlüklerine sahip çıkmaya, adalet arayışının sesi ve aracısı olmaya, laik, demokratik sosyal hukuku devletinin, özgürlükçü demokrasinin,, hukuk ve hukuku üstünlüğünün, yargı ve savunma bağımsızlığının, insan haklarının ödünsüz savunucusu olmaya devam edeceğini kaydetti.
     Törene, Mustafa Kemal Ünivearsitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ve Hatay Polis Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Mehmet Aydoğan ve avuklanr katıldı.
5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ haberi 06 Nisan 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  88130 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle