5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ

- Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Türkiye Cumhuriyetinin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunu söyledi.
5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ
 Lekesiz, ''5 Nisan Avukatlar Günü'' nedeniyle Şehir Kulübünde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, hukukun bir yandan demokrasinin olmazsa olmazı diğer taraftan da toplumsal, sosyal barışın ve ülkenin üretim gücünün büyümesinin olmazsa olmazı olduğunu belirtti.
     Hem il olarak hem de ülke olarak daha iyiye, güçlü bir geleceğe yürümenin güçlü bir hukuk sistemiyle beraber yapılacağını ifade eden Lekesiz, ''Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Güçlü bir hukuk sistemi bir taraftan çok iyi yetişmiş hakim ve savcıların varlığına bağlıyken diğer taraftan da iyi yetişmiş güçlü, kararlı savunma sisteminin yani avukatların varlığına bağlıdır. Avukatların varlığı hayatımız açısından aynı zamanda hak ve adalet duygusunun toplumda daha da güçlenmesi gelişmesi açısından önemlidir'' dedi.
 

     Hatay Barosu Başkanı Avukat Sinan Akgöl de Türkiye'de hukukun üstünlüğüne inanan ve hukukun üstünlüğünü esas alan bir yönetim anlayışı var olmasını diledi.
     Akgöl, son günlerde ''Tele Kulak'' diye adlandırılan yasal olmayan dinlemeleri basın yoluyla açıklanması gibi bir yasayla karşı karşı karşıya kalındığını ve bu anayasada kişinin özel hakları anlamında sakıncalı ve tehlikeli buldukları kaydetti.
     Konuşmaların ardından meslekte 30 ve 40 yılını dolduran avukatlara plaketleri verildi.
     Etkinliğe Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, Antakya Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, hakim, savcı ve avukatlar katıldı.