8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri

 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, kadını ikinci planda tutan toplumlarda gelişmişliğin mümkün olmadığını belirtti.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri
 Lekesiz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, kadınların hayatın her alanında yaşadığı yerin kurulmasında, inşa edilmesinde çok daha fazla söz sahibi olmak istediğini söyledi.
     Kadınların, siyaset, ekonomi, spor, edebiyat ve birçok alanda daha fazla yer alması gerektiğini ifade eden Lekesiz, bu konuda toplumsal bir mutabakatın sağlanmış durumda olduğunu kaydetti.
     Kadını ikinci planda tutan toplumlarda gelişmişliğin mümkün olmadığını vurgulayan Lekesiz, daha güçlü, müreffeh bir Türkiye için kadın erkek herkesin taleplerine karşı duyarlı olunması gerektiğini belirtti.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, yaşamın her alanında ve anında kadınların büyük sorumluluğunun bulunduğunu söyledi.
     134 ülkede kadının eğitim, iş, sosyal hayatıyla ilgili yapılan bir araştırmaya göre Türkiye'nin 127'nci sırada yer aldığını vurgulayan Savaş, bunun Türkiye'ye yakışmayan bir durum olduğunu belirtti.
     Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü (MKÜ) Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ise en büyük yol arkadaşı olan kadınların gününü kutladığını söyledi.
     Konuşmaların ardından eşi rahatsızlığı nedeniyle çalışmayan, 1'i engelli üç çocuğuna en iyi şekilde bakabilmek için mikro kredi uygulaması kapsamında aldığı kredi sayesinde tuhafiye dükkanı açarak evinin geçimini sağlayan Hatice Dönmezer'e Vali Lekesiz tarafından plaket verildi.
     Etkinlikte MKÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Özfırat'ın oturum başkanlığını yaptığı MKÜ Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nazan Savaş ile Hatay Barosu Kadın Hukuku Komisyonu Başkanı Hatice Can'ın konuşmacı olarak katıldığı ''Hatay Kırsalında Kadının Statüsü ve Sorunları'' konulu panel düzenlendi.
     8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında ayrıca Kız Meslek Lisesi tarafından kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için hazırlanan fotoğraf ve resim sergisi Kültür Merkezi'nde açıldı.