8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ HATAY EVSAHİBLİGİ YAPACAK

HATAY, 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNE ''MEDENİYETLERİN BULUŞMA NOKTASI ANADOLU'DA KADININ GÜÇLENDİRMESİ'' PROGRAMIYLA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK -DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ DE ANKARA'DA KADIN ALANINDA FAALİYET GÖSTEREN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ TEMSİLCİLERİYLE AKŞAM YEMEĞİNDE BULUŞACAK
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ HATAY EVSAHİBLİGİ YAPACAK
 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne bu yıl Hatay ev sahipliği yapacak.
     AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM), Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) ile Hatay Valiliği işbirliğinde Hatay'da ''Medeniyetlerin Buluşma Noktası Anadolu'da Kadının Güçlendirilmesi'' programıyla kutlanacak.
     Dünya Kadınlar Günü kutlaması programı kapsamında Hataylı Kadınlar El Ürünleri Sergisi'nin açılışı yapılacak. Programa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılarak açılış konuşması yapması bekleniyor.
     Programda ayrıca Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın hamisi olduğu Ana-Kız Okuldayız Kampanyasına katılan kadınlara sertifika verilecek. Kadının Güçlendirilmesi Programları kapsamında Hatay Valiliğince gerçekleştirilen mikro kredi uygulamalarındaki başarılı örnekler takdim edilecek.
     Dünya Kadınlar Günü kutlamalarına, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nın katılması bekleniyor.
    
     -GÖRMEZ, SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELECEK-
    
     Öte yandan, Diyanet İşleri Başkanlığı da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde özel bir yemek düzenleyecek.
     Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ankara'da faaliyet göstererek kadın konusunda çalışmalarda bulunan sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri ve öğretim üyeleriyle sendikaların kadın temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya gelecek.
     Görmez, yemekte Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, Kadın Dayanışma Vakfı, Başkent Kadın Platformu, BM Nüfus Fonu, Uluslararası Af Örgütü, Türk Anneler Derneği, İlke İlim Kültür Derneği, Kadınlar Dayanışma Birliği, Türk Dünyası Kadınlar Dostluk ve Dayanışma Birliği, AB Komisyonu, Büyükşehir Belediyesi Kadın konukevi, Hanımlar Lokali, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği, Ka-Der, Türk Kadınlar Birliği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği, CEDAW Komitesi, Kadınları Koruma ve Dayanışma Derneği, Diyanet Vakfı Kadın Kolları, Başak Vakfı ile Memur-Sen, Kamu-Sen KESK'ten kadın temsilcilerle akşam yemeğinde buluşacak.
     Yemekte, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kadınlar için yürütülen çalımalar hakkında bilgi verilecek ve Görmez kadınlara hitap edecek.
    
     -DİĞER ETKİNLİKLER-
    
     ODTÜ Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında, uluslararası alanda beğeni kazanan Okuma Tiyatrosu ''Yedi'' sahnelenecek.
     Oyunculuğunu üniversitede kadın çalışmaları alanıyla ilgilenen öğretim üyeleri Funda Kurtuluş, Ayşe Saktanber, Ayşe Ayata, Feride Acar, Umut Beşpınar, Yıldız Ecevit ve Canan Özgen'in yapacağı oyun, kadının insan hakları konusunda hassasiyet yaratmaya ve savunuculuk yapmaya çağırıyor. Oyun, belgesel niteliği ve okunarak sahnelenmesiyle ilgi çekiyor.
     Türk Kadınlar Birliği de bu yılki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarını Kahramanmaraş'ta gerçekleştirecek. Türkiye'deki 35 şube üyesi kadınların katılacağı ve 2 gün sürecek etkinliklerde, ''Kadınlardan Kadınlara Dair'' isimli bir program düzenlenecek. Programda kentte kendini kanıtlamış başarılı kadınlar, örnek yaşam hikayelerini anlatacak.
     Kent belediyesince yaptırılan çeşitli atölyeler, kütüphane ve spor salonlarının olduğu Kadın Yaşam Merkezi'yle şiddete maruz kalan kadınlar için yaptırılan Kadın Konukevi'nin açılışı yapılacak.
     Kahramanmaraş Kız Meslek Lisesi'nce defilenin düzenleneceği programda, ayrıca kadınların resim, el sanatları ve takı sergileri de açılacak. Atatürk Anıtı'na çelenk koyacak dernek üyesi kadınlar, Kahramanmaraş'taki Germenika antik kentini de gezecek.
     Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ise Dünya Kadınlar Günü'nü bir afiş sergisiyle kutlayacak. Kadın tarihine ışık tutacak afiş sergisi, çeşitli ülkelerdeki kütüphanelerden ve kadın örgütlerinin arşivinden gelen afişlerle Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve bilgi-belge merkezlerinden gönderilen afişlerden oluşacak.
     Alman Kültür Merkezi'ndeki sergiye, Ayrımcılığa Karşı Kadın Derneği, KAKTÜS, Perşembe Grubu, Kadın Dayanışma Derneği, Feminist Grubu, Çiğli Belediyesi, FeministBiz, Almanya Kadın Araştırma Eğitim ve Bilgi Merkezi, Filmmor, Gaziemir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi, Glasgow Kadın Kütüphanesi, Hacettepe Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi, İmece Kadın Dayanışma Derneği, İstanbul Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, İzmir Kadın Platformu, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği, KESK, Mersin Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Yunanistan Toplumsal Cinsiyet ve Eşitlik Kütüphanesi gibi sivil toplum kuruluşları da destek verecek.
    
     -100 YILI AŞAN HAK ARAYIŞI-
    
     ABD'nin New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının, 8 Mart 1857'de düşük ücretleri, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grev yapmasıyla başlayan kadınların hak arayışı, bugün 101. yılında.
     Danimarka'nın Kopenhag şehrinde 1910 yılında düzenlenen Kadın Sosyalist Enternasyonal toplantısında Clara Zetkin, 8 Mart 1857'de New York'ta başlayan kadın haklarının kazanılması mücadelesinin, her yıl ''kadın günü'' olarak kutlanmasını önerdi. Oy birliğiyle kabul edilen öneri sonrasında ilk kez 19 Mart 1911'de Avusturya, Almanya, Danimarka ve İsviçre'de çok sayıda kadın ve erkek etkinlikler düzenleyerek ''kadın günü''nü kutladı.
     Oy verme ve seçme-seçilme haklarının yanı sıra meslek edinme ve mesleki eğitim görme haklarını da isteyen kadınlar, BM Örgütünün, 1975'i ''Dünya Kadınlar Yılı''nı ilan etmesi ve 16 Aralık 1977'de 8 Mart'ın, tüm kadınlar için ''Dünya Kadınlar Günü'' olarak kutlanmasını kararlaştırmasının ardından hak arayışlarını her yıl özellikle bu tarihte daha da gür sesle duyuruyor.
     Her 8 Mart'ta kadınlara yapılan ayrımcılıkla mücadeleye katkısı olanları anmak ve erkeklerle aralarındaki eşitsizliğe, adaletsizliğe karşı çıkmak için bir araya gelen kadınlar, yeni dünya koşullarında söz sahibi olmak ve haklarını elde etmek amacıyla çaba harcıyor.