AÇED'DEN ZEHİRLİ MANTAR UYARISI

AÇED'DEN ZEHİRLİ MANTAR UYARISI -SÖNMEZ: ''ORMAN KÖYLÜSÜNÜN MANTAR KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİLMESİ İÇİN PROJE HAZIRLIYORUZ''
AÇED'DEN ZEHİRLİ MANTAR UYARISI
Dörtyol ilçesinde bulunan ''Amanoslar Çevre Koruma ve Dayanışma Derneği'' (AÇED) Başkan Yardımcısı Nazım Sönmez, orman köylüsünün mantar konusunda bilinçlendirilmesi için proje hazırladıklarını söyledi.
     Sönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Amanos Dağları eteklerinde yetişen doğal mantarların sezonunun açılması nedeni ile vatandaşları zehirli mantarlara karşı uyardıklarını kaydetti.
     Mantar nedeniyle zehirlenme vakalarının önlenmesine yönelik vatandaşları bilinçlendirdiklerini belirten Sönmez, şöyle devam etti:
     ''Vatandaşların gördüğü her mantarı toplayarak yememesi gerekir. Genel olarak kurt, kuş, böcek tarafından yenilmiş mantar türlerinin zehirsiz olduğu düşünülmektedir. Hayvanlar ile insan metabolizmasının farklılıkları göz önünde bulundurulduğunda onlara zarar vermeyen bir mantar türünün başka canlıya zarar edebileceği düşünülmelidir.''
     Sönmez, bu kapsamda Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim görevlileriyle koordineli çalışmalar gerçekleştirdiklerini, Amanos Dağlarında mantarın yoğun yetiştiği bölgelere uyarıcı tabelalar yerleştireceklerini kaydetti.


 
AÇED'DEN ZEHİRLİ MANTAR UYARISI haberi 19 Ekim 2010 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  209870 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle