ADALET BAKANI ERGİN ÇADIR KENTTE İFTAR AÇTI

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ülkelerindeki olaylardan kaçarak Hatay'ın Yayladağı ilçesindeki çadır kentte kalan Suriyelilere, ''Sadece televizyonlarda ve gazetelerde olanlara bakmayın. Sizlerin huzurunuz ve rahat etmeniz için televizyonlarda gözükmeyen başka çalışmalar da yapılıyor Türkiye tarafından'' dedi.
ADALET BAKANI ERGİN ÇADIR KENTTE İFTAR AÇTI
 Ergin, eşi Şükran Ergin ve Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'le, Suriyeliler için Kızılay tarafından Hatay'ın Yayladağı ilçesinde kurulan çadır kentleri ziyaret etti, iftara katıldı.
     Yatılı Bölge İlköğretim Okulunun yanında bulunan Özel İdare'ye ait arazide kurulu çadır kentte iftardan sonra Suriyelilere hitap eden Ergin, ramazanın çadırda kalan Suriyeliler için sıkıntılı geçtiğini söyledi.
     Suriyelilerin memleketinden, köyünden, evinden uzakta olduğunu ifade eden Ergin, ''Sizler Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin misafirlerisiniz. Bizler de bu akşam sizlerin misafiriyiz. Gönül arzu ederdi ki bu şartlar olmasın, gelip sizleri köylerinizde evlerinizde ziyaret edelim. İnşallah en yakın zamanda bu ortam oluşur. Memleketinizdeki sıkıntılar bertaraf olur. Suriye'de halkın inançlarıyla beraber hür fikirlerini ifade edebildikleri bir zeminde, huzur, emniyet içerisinde yaşayacağınız bir ortam tesis edilir. Sizler de vatanınıza evinize dönersiniz inşallah'' diye konuştu.
     Suriyelilerin emniyetle güven içerisinde memleketine dönebilmesi için Türkiye'nin elinden gelen gayreti gösterdiğini vurgulayan Ergin, şöyle devam etti:
 
     ''Sadece televizyonlarda ve gazetelerde olanlara bakmayın. Sizlerin huzur ve rahat etmeniz için televizyonlarda gözükmeyen başka çalışmalar da yapılıyor Türkiye tarafından. Çok bağırıp yüksek sesle konuşup sizleri memnun etmek değil, önemli olan netice alacak adımlar atmak, sonuç getirici ve bu sıkıntıyı giderici çalışmaları yapabilmek. Görünür görünmez birçok çalışmalar yapılıyor. Suriye ile yapılan temaslar diğer ülkelerle yapılan çalışmalar var. İslam coğrafyasındaki ülkelerle yapılan çalışmalar var. Tüm bunların, ortak amacı, Suriye içinde yaşayıp dışarı çıkmak zorunda kalan sizlerin, huzur içinde çoluk çocuğunuzla barış içerisinde kendi coğrafyanıza dönebilmeniz için. Bu barış ve huzur ortamı sağlanıncaya kadar bizim misafirimsisiniz ve her türlü sıkıntınız kendi sıkıntımızdır. Onları karşılamak, bizim vazifemiz.

     Tabi bu kamplarda yaşamı uzun süre devam ettirmek çok kolay değil. Sıkıntılarınızı anlamaya çalışıyoruz. Ne yaparsak yapalım evinizdeki, köyünüzdeki, şehrinizdeki ortamı burada size tesis etme imkanımız yok. Mutlaka yetişemediğimiz noktalar vardır. Bunu biliyoruz. Buralar Türk halkının ortak dayanışma alanları.''
     Suriyelilerin kaldığı kamplarda huzurun olmasının, işlerin yolunda gitmesinin dostları sevindireceğini belirten Ergin, ''Burada huzursuzluk olursa, birtakım sıkıntılar olursa buna sevinecek kimlerdir, bunu tahmin edersiniz. Onun için beraberce el birliğiyle burada mevcut huzuru ve sükuneti şu atmosferi korumamız, burada misafir olduğunuz süre içerisinde, kamplardaki dayanışma, kardeşliği dostları sevindirecek şekilde göstermemiz lazım'' dedi.
     Çadırda kalan Suriyeliler için olabileceğin en iyisini yapmaya gayret gösterdiklerini vurgulayan Ergin, çok da uzun zaman geçmeden bu kampların kuruluş amacının ortadan kalkması, Suriyelilerin huzur içerisinde ata, ecdat topraklarına akrabalarıyla beldelerine dönebilmesini temenni etiklerini kaydetti.
    
     -''İNSANA KARŞI İŞLENEN SUÇLAR FAZLA''-
    
     Bu güzel günlerde bolca dua edilmesini isteyen Ergin, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Hem dünyanın değişik yerlerinde, hem coğrafyamızda, maalesef insana karşı işlenen suçlar bir hayli fazla. Şer odakları ülkemizdeki güvenlik güçlerimize karşı haince saldırılar yapıyorlar. Güvenlik güçlerimizi şehit ediyorlar. Irak'ta asayiş sıkıntılı ve orada çok değişik terör olaylarıyla yine çok sayıda insan hayatını kaybediyor şu anda. Suriye'deki durumu söylememe gerek yok. Siz benden iyi biliyorsunuz. Filistin'de, Gazze'de İsrail'in yaptıklarını görüyorsunuz, izliyorsunuz. Bunun dışında dünyanın değişik coğrafyalarında gene benzer insanın canını yakan gelişmeler maalesef var. Bunun için bu rahmet, bereket ayında kendi ülkelerimizde, İslam coğrafyasında ve insanlık aleminde barış ve huzurun temin edilmesi için bu günlerde yapacağımız duaların çok kıymetli anlamı var. İnşallah bayram gibi kutlayacağımız bayramlara erişmeyi Mevlam nasip etsin bizlere.''

     Toplantının ardından Ergin, çadır kentte dünyaya gelen Ehlem-Muhammed Selim çiftinin Abdurrahman, Hasna-İsa Zarzur çiftinin Kristina ve Abbas-Hibeismail Abbas çiftinin Ahmet isimli bebeklerine altın takarak çeşitli hediyeler verdi.
     Daha sonra Ergin, TEKEL binasının bahçesinde bulunan çadır kentte Suriye'deki olaylarda yaralanıp sağlık merkezinde tedavileri süren hastaları ziyaret ederek çeşitli hediyeler verdi ve geçmiş olsun dileğinde bulundu.
     Ergin'e, AK Parti Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç, Sağlık Müdürü Bayram Kerkez, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mevlüt Aydın, İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu eşlik etti.