Adalet Bakanı Ergin Hatay'da

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili doğrusu aradan geçen zaman uzadıkça, umutlar bir miktar azalıyor, ama sonuna kadar bu süreci zorluyoruz."

Adalet Bakanı Ergin Hatay'da
Ergin, Hatay Birleşik Sanayici ve İşadamları Derneği (BİRSİAD) tarafından  Antakya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) katkısıyla Ottoman Otel'de düzenlenen."Mobilya Sektöründeki Yükseliş ve Yarınlarımız" toplantısında yaptığı konuşmada, Hatay 'ın mobilyada bir iddiası, geleceğe dönük bir kurgusu, beklentisi olacak ise bu tür toplantıların çalışmaların fazlasıyla yapılması gerektiğini kaydetti.Toplantıda, sektör temsilcilerinin yeni anayasayla ilgili temennilerine değinen Ergin, şöyle devam etti:"Yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili doğrusu aradan geçen zaman uzadıkça, umutlar bir miktar azalıyor, ama sonuna kadar bu süreci zorluyoruz. Mutabakatla yazabileceğimiz en çok maddeyi yazalım istiyoruz. Temenni ediyoruz ki tamamını mutabakatla yazalım. Ama hiç olmazsa 110, 120 maddelik bir anayasa olacaksa bunun 60, 70, 80 maddesini 4 siyasi grubun mutabakatıyla yazalım. Mutabakat sağlayamadığımız konularda meclis aritmetiğinin de bir anlamı var. Mutabakatın olmadığı yerde meclis aritmetiği, referandum devreye girebilir. Artık bu ülke demokratik yöntemlerle parlamentosunda halkına sorarak bir anayasa yapabilmeli, bu ayıpla geleceğe yürümemeli diye çok güçlü bir kararlılık var."Çek yasasıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Ergin, bunun esnafın çokça şikayet ettiği bir konu olduğunu ifade etti. Önceki çek yasasında psikolojik bir bariyer olduğu düşüncesinin bulunduğunu vurgulayan Ergin, "Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir çek yasası yoktu, bir tek Türkiye'de vardı. İkincisi benim size 100 lira borcum var, ödeyemedim bu borca 100 lira alacaklı olarak devlet de katılıyordu, önceki çek yasasında böyleydi. Devletin alacaklı olması tamamen kaldırıldı. Çekte önemli olan şey kullanıcının ticari itibarıdır. Bunu sağlayacak şekilde çek keşide etme yasağı ve çek hesabı açma yasağı gibi iki ayrı müeyyide bir kısmı vardı daha önceden bunların etkin şekilde uygulanmaya başlandı. Hürriyeti bağlayıcı ceza kaldırıldı. Ama bütün bunlar yapılırken bir şey getirildi. Yeni getirilen düzenleme biraz geciktiği i Çin siz sıkıntı yaşadınız. Ama ocak ayından itibaren uygulanmaya başlandı. Risk Standardizasyon Sistemi dediğimiz sistem devreye girdi. Hem esnafa hem üreticiye bu şekilde muhataplarının performansını, olumlu ve olumsuz sicillerini görme imkanı getirildi. Bu açıdan bu yasal değişiklikten sonra, karşılıksız çek oranında bir miktar artış oldu, bunu kabul ediyorum.
Ama artan miktar protestolu senetteki artış miktarından çok fazla değil. Ayrıca artan miktar dönmeyen kredilerdeki artış oranından da çok fazla değil" diye konuştu.Antakya'daki mobilya sektörünün yapısal sorunları olduğunu ifade eden Ergin, küçük aile işletmelerinden oluşan yaklaşık bin 550 civarında imalatçının bulunduğunu, ama bunların kurumsallaşmadığını söyledi. Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç de, toplantı kapsamında düzenlenen panelin, "Türkiye'de Üretilen Mobilyaların Dünya Ölçeğindeki Yeri" konulu sunumunda, dünya mobilya sektörünün son 10 yılda hızlı bir gelişim gösterdiğini kaydetti.Dünya mobilya üretiminin 2011 yılı rakamlarına göre yıllık 380 milyar dolara ulaştığını ifade eden Güleç, "Üretilen bu miktarın yüzde 47'lik kısmı yüksek gelir düzeyine sahip ülkelere ait ve bu oranın 2012 yılında da korunduğu gözlenmektedir. 2050 yılında dünya mobilya yıllık üretim miktarının 1 trilyon dolara ulaşması hedeflenmektedir. Özellikle son 5 yıl içerisinde Çin  Polonya, Vietnam ve Türkiye 'deki yatırımların dikkat çekici oranda artması ve inovasyona yapılan yatırımlar neticesinde, yıllık orandaki mobilya üretimi rakamını arttırmaktadır. Son 10 yıldır sürekli gelişen sektörümüz dünya genelinde, mobilya üretiminde 16, ihracatta ise yüzde 21'inci konumdadır. Son 2 yıldır yüzde 20 büyüyen ihracatımızı ve aynı büyümenin bu yılda olacağını dikkate aldığımızda önümüzdeki 5 yıl içinde dünyada ilk 5 ihracatçı ülke içinde olacağımızı öngörüyoruz. Sektör olarak ana hedefimiz dünyada en fazla talep edilen, aranılan ve arzulanan Türk mobilya tarzını oluşturmaktır." Toplantıya, Hatay Valisi  Lekesiz Antakya Belediye Başkanı  Savaş Hatay BİRSİAD Başkanı Ali İşgören, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.
Adalet Bakanı Ergin Hatay'da haberi 24 Şubat 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  81730 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle