ADALET BAKANI ERGİN, HATAY'DA -''HATAY'IN ALTYAPI EKSİKLİKLERİNİ GİDERMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ.

BU KONUDA ÖNÜMÜZE KOYDUĞUMUZ HEDEFLERİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN GAYRET GÖSTERİYORUZ'' -BAKAN ERGİN'E HESOB TARAFINDAN ''AHİLİK KAFTANI'' GİYDİRİLDİ
ADALET BAKANI ERGİN, HATAY'DA -''HATAY'IN ALTYAPI EKSİKLİKLERİNİ GİDERMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay'ın altyapı eksikliklerini gidermek içn çalıştıklarını belirterek, 'Bu konuda önümüze koyduğumuz hedefleri gerçekleştirmek için gayret gösteriyoruz'' dedi.
     Hatay Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (HESOB) tarafından Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e düzenlenen törenle ''Ahilik Kaftanı'' giydirildi. Ergin, HESOB'da düzenlenen ''Ahilik Kaftanı'' giydirilmesi töreninde yaptığı konuşmada, esnafın kentin dinamiğini oluşturduğunu söyledi.
     Büyük alışveriş merkezleri karşısında esnafın dayanışma içerisinde olması gerektiğini ifade eden Ergin, bu konuda sivil toplum örgütleriyle işbirliği içerisinde olunması gerektiğini kaydetti.
     Avrupa Birliği (AB) fonlarından esnafın hazırladığı projeyle önemli pay almaya başladığını vurgulayan Ergin, bunun daha da arttırılmasını istedi.
     Bu yıl içerisinde kentte önemli bir eksiklik olan ayakkabıcılar sitesinin kurulması için girişimlerde bulunduklarını belirten Ergin, kısa süre sonra bununla ilgili ihalenin yapılacağını söyledi.
     Tarihi ve doğal güzelliklere sahip kentin her unsurunun değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Ergin, şöyle devam etti:
     ''Hatay'ın alt yapı eksikliklerini gidermek için çalışıyoruz. Bu konuda önümüze koyduğumuz hedefleri gerçekleştirmek için gayret gösteriyoruz. Yollar, barajlar, havaalanı, gümrük kapıları ve doğalgazla ilgili çalışmalar son sürat devam ediyor.
     2011 yılının ilk yarısında vatandaşlarımız ucuz enerjiyle buluşmuş olacak. Bölgenin kalkınması için geleceğe dönük en önemli yatırım, tarihi dokunun ortaya çıkarılması. Bu konuda Kurtuluş Caddesi ve Örnek Sokak'ta restorasyon çalışmalarına başlandı. 2-3 yıl içerisinde bambaşka bir Hatay'ın oluşması sürpriz olmaz. Bunu yaptığımız anda kentimiz bitmez tükenmez bir hazineye kavuşacak. Buradaki hareketlilik ekonomiyi ve turizmi canlandıracak.''
     Sivil toplum kuruluşlarının tarihi dokunun ortaya çıkarılması noktasında daha fazla elini taşın altına koyması gerektiğini vurgulayan Ergin, bunların daha fazla eski Antakya evi alarak restorasyon yaptırmasını istedi.
     Restorasyon çalışmalarının daha hızlı yürütülmesi için Adana'da bulunan Anıtlar Yüksek Kurulu'nun ilave biriminin Hatay'da açılmasıyla ilgili mücadele ettiklerinin altını çizen Ergin, ''Önümüzdeki günlerde Kültür ve turizm Bakanımızı kentimize getireceğiz. Burada yapılan restorasyon çalışmalarını göstereceğiz. Bu işi yapabilmek için elimizdeki tüm enstrümanları kullanmamız lazım'' diye konuştu.
     Ergin, eski Antakya evlerinin geleceğe taşınması noktasında vatandaşları mağdur etmeden kamulaştırma yapılabileceğini de söyledi.
     Törene, Vali Mehmet Celallettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile esnaf odası başkanları katıldı.