Adalet Bakanı Erginin Hatay ziyaretleri

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, dünyada çok büyük ekonomik sıkıntılar ve sosyal çalkantılar yaşandığını belirterek, ''Hamdolsun ülkemiz, krizler içinde kendi ayakları üzerinde duran ve bundan en az etkilenen ülkeler arasında yer alıyor'' dedi.
Adalet Bakanı Erginin Hatay ziyaretleri
 Ergin, Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Özengili Köyü İlköğretim Okulunun açılışında, merkezi idarenin Ankara'dan yaptığı hizmetlerin yanı sıra, valilik, belediye ve il bürokrasisinin gayretiyle yerelde yapılan eserlerin de halkın ve vatandaşların hizmetine sunulduğunu söyledi.
     Hizmetlerin sadece eğitim alanında değil, sağlıkta, ulaşımda, adalette, vatandaşların ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda gerçekleştiğine dikkati çeken Bakan Ergin, şöyle konuştu:
     ''Dünyada çok büyük ekonomik sıkıntılar, sosyal çalkantılar var. Avrupa'da, dünyanın değişik yörelerinde büyük ekonomik krizler yaşanıyor. Hamdolsun ülkemiz, bu krizler içinde kendi ayakları üzerinde duran ve bundan en az etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Yatırımlarımızı, büyümemizi devam ettiriyoruz. Gençlerimize ve çocuklarımıza gelecek hazırlama faaliyetlerine devam ediyoruz.''
     Ülkenin içinde bulunduğu huzur, kardeşlik ve barış ortamının devam etmesi noktasında herkese önemli görevler düştüğünü vurgulayan Ergin, sahip olunan önemli değerlerin başında kardeşlik duygusu ve barış ortamının geldiğini kaydetti.
     Sadece Hatay'da değil, ülkenin her karışında bu hizmetlerin son sürat devam ettiğini belirten Ergin, konuşmasına şöyle devam etti:
 
     ''Türkiye OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen bir ya da ikinci ülke oluyor. Yıllardır bu böyle. Bu çok önemli bir imkan, önemli bir nimet. Bunun kıymetini bilmemiz gerekiyor. Bu ortam, elde etmiş olduğumuz kardeşliğe, istikrara ve huzura bağlı olarak gelişiyor. Bu istikrarın devam etmesi, ülkemizin büyümesi için ön şart. İstikrarı devam ettirecek olan da hepimizin bugüne kadar ortaya koymuş olduğu dayanışmayla çalışma modelidir.''
     Samandağ'da yapılan çalışmalara da değinen Bakan Ergin, kenti kalkındıracak önemli yatırımların bundan sonra da devam edeceğini bildirdi.
     İnsanların huzur ve mutluluğu için yatırım ve hizmetlerin sürdüğünü anlatan Ergin, bunun kaybedilmesi durumunda yapılanların hiçbir anlam ifade etmeyeceğini, cennet coğrafyada barış ve huzur içerisinde geçirilen günlerin kıymetinin iyi bilinmesi gerektiğini dile getirdi. 
    
Vali Mehmet Celalettin Lekesiz de kentte bu yıl bin 161 proje yürütüldüğünü, bunlardan 1035'inin tamamlandığını, 106 projenin devam ettiğini, bir kısmının da ihale aşamasında olduğunu belirtti.
     Eğitim noktasında da kentte önemli çalışmalara imza atıldığına dikkati çeken Lekesiz, Hatay'ın 2009 yılında okul öncesi eğitimde 81 il içerisinde 67'inci sırada yer aldığını, bugün ise yüzde 93 ile ilk sıraya yükseldiğini belirtti.
     Derslik başına düşen öğrenci sayısı açısından da kentte önemli gelişmeler yaşandığını vurgulayan Lekesiz, 2000 yılında derslik başına 44 öğrenci düşerken, bugün 34 öğrenci düştüğünü söyledi.
     Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı ise Özengili köyünde bulunan 2 derslikli ilköğretim okulunun, 50 yıl boyunca öğrencilere hizmet verdiğini, ancak yetersiz kalması nedeniyle yeni bina yapıldığını belirtti.
     Konuşmaların ardından Bakan Ergin, Vali Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, AK Parti Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, Kaymakam Özçakıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç ve Bakan Ergin'in babası İsmet Ergin, okulun açılış kurdelesini kesti.
     Ergin, daha sonra derslikleri gezerek ana sınıfı öğrencileriyle sohbet etti ve öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.