Adalet Bakanı Erginin Hatay ziyaretleri

 Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ''Bu kardeşlik, dostluk hiç eksilmesin, bitmesin, azalmasın, hiçbir nifak tohumu, kötü girişim bu topraklarda yeşeremesin inşallah diye dua ediyorum'' dedi.
Adalet Bakanı Erginin Hatay ziyaretleri
  Bakan Ergin, Hatay Valiliği'nce restore edilen, ihtiyaç sahibi kadınların unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını öğrenip yaptıkları ürünleri satacağı eski Antakya evinde, farklı dinlere mensup kanaat önderlerinin katıldığı kahvaltıda yaptığı konuşmada, masada oturanların Antakya ve Türkiye olduğunu söyledi.
     Ergin, ''Şu masanın etrafından iki arkadaşımızı kaldırın, orası Antakya, Türkiye değil başka bir şey olur. O yüzden her birimiz bir diğerimizin kıymetini yokluğunda değil varlığında da biliriz. Bunu geçmişten bu yana bu şekilde teslim aldık ve evlatlarımıza bu şekilde teslim etmenin gayreti içerisindeyiz'' diye konuştu.
     Kentin genetiğinde var olan bu kardeşliği, barışı daha da güçlendirerek kendinden sonraki nesillere emanet ederek taşıyacağını ifade eden Ergin, şunları kaydetti:
     ''Bu mekan bugünkü toplantı için çok önemli ve anlamlı, bu birlikteliğimize şahadet ediyor. Bu mahallede daha önce Musevi vatandaşlar geçmişte Müslümanlarla, Hristiyanlarla bir arada komşu olarak yaşadı, ecdadımızdan teslim aldık buraları. Teslim aldığımızda mevcut halinden güzeldi. Süreç içerisinde yıprandı, bakımsız kaldı. Şimdi ecdadımıza vefamızı ve bizden sonraki nesillere güvenimizi yerine getirmek üzere tekrar orijinal haline getirip bizden sonraki kuşaklara teslim edeceğiz inşallah. Bu boynumuzun borcu. Bu yapılar aynı zamanda bu coğrafyanın kimliğini geleceğe taşıyacak yapılar. O açıdan önemli. Bu yapının ortaya çıkarılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yetmez ama... Restore edilmeyi bekleyen çok sayıda eserimiz var. Bütün bunlar güzelliklerimiz, zenginliklerimiz. Kurtuluş Caddesi'ne girdiğimde iskeleleri, tadilat için örtülmüş perdeleri görünce mutlu oluyorum. Çünkü o perdeler, kepenkler kalktığında arkasından muhteşem bir yapı çıkacak ve evladıma teslim ederken teslim aldığımdan daha güzel teslim etmenin hazzını yaşayacağım.''
     Bakan Ergin, Aleviler adına konuşma yapan Nasrettin Eskiocak'ın ''Allah'ın ipine sımsıkı sarılın, ayrılmayın'' sözünü yineleyerek, bunun üzerine söz olmayacağını belirtti.

     Bu sofrada yer alanlara verdikleri destekten dolayı teşekkür eden Ergin, ''Bu kardeşlik, dostluk hiç eksilmesin, bitmesin, azalmasın, hiçbir nifak tohumu, kötü girişim bu topraklarda yeşeremesin inşallah diye dua ediyorum'' dedi.
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de kentteki hoşgörü iklimini daha da artırıp gelecek nesillere bırakmak için çalıştıklarını, bu kapsamda hemen her ay farklı dine inananların bir araya geldiğini, aynı masada buluştuğunu kaydetti.
     Kentte çok güzel bir birliktelik ve kardeşlik olduğunu ifade eden Lekesiz, herkesin el ele verip birlikte çalışmasıyla kentin turizm, tarım, ekonomi ve eğitim başta olmak üzere birçok alanda geliştiğini, ileri noktalara gittiğini bildirdi.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise kentte farklı renklerin bir arada huzur içinde yaşadığını belirterek, bunun herkese örnek olması gerektiğini kaydetti.
     Kahvaltıya katılan Antakya Ortodoks Kilisesi Cemaati Başkanı Fadi Hurigil, Antakya'da yaşayanların bir diğerinin Hristiyan ya da Müslüman olduğunu bilmeden, bir arada huzur içerisinde, herkese örnek olacak şekilde yaşadığını söyledi.
     Antakya Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu da ibadet yerleri ayrı olsa da her zaman kardeş gibi olduklarını belirtti.
     Kahvaltıya, İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Ermeni Cemaati Başkanı Cem Çapar, Katolik Kilisesi ruhani lideri Domenico Bertogli, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Başoğlu, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, farklı dinlerin mensupları katıldı.