Adalet Bakanı Sadullah Erginin Hatay ziyareti

 Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ''Ülkenizde enerji kaynaklarınız, petrolleriniz, madenleriniz olabilir, ama yetişmiş insan gücünüz yoksa bunu gelir başka yetişmiş insan gücüne sahip toplumlar ülkeler yönetirler'' dedi.
Adalet Bakanı Sadullah Erginin Hatay ziyareti
  Ergin, Hassa ilçesinde hayırsever iş adamı Sabit Eren tarafından, daha önce cezaevi olarak hizmet veren alan üzerine annesi adına yaptırılan ''Güler Eren Anaokulu''nun açılışında yaptığı konuşmada, çok önemli bir kurumun açılışını yaptıklarını söyledi.
     Anaokulunun duvarındaki ''Okullar açıldıkça hapishaneler kapanır'' yazısını okuyan Ergin, okulun ismiyle müsemma bir yer olduğunu, burada daha önce Hassa Cezaevinin bulunduğunu, oranın kapatılarak eğitim yuvasının yapıldığını söyledi.
     ''Işığın geldiği yerde, karanlığın barınma imkanı olmaz'' diyin Ergin, açılışı yapılan eğitim yuvasıyla, Hassa başta olmak üzere Hatay ve Türkiye için aydınlık zihinli, eğitimli, geleceğe umutla bakan ve donanımlı gençler yetiştirmek üzere ilk adımın atıldığı kaydetti.
     Anaokulunu Hassa'ya kazandıran hayırsever Sabit Eren'e teşekkür eden Ergin, Anneler Günü'nde ''Güler Eren'' adına yapılan kurumun açılışını yapmaktan mutlu olduğunu belirtti.
     Sabit Eren'in Hassa'nın yanı sıra Dörtyol ilçesi ile Payas beldesine de yeni eğitim kurumları yapacağının bilgisini aldığını dile getiren Ergin, yeni yapılacak eğitim kurumları için de şimdiden hayırsevere teşekkür ettiğini söyledi.
     Yetişmiş insan gücünün bir ülkenin en önemli serveti olduğunu ifade eden Ergin, şöyle devam etti:
     ''Ülkenizde enerji kaynaklarınız, petrolleriniz, madenleriniz olabilir, ama yetişmiş insan gücünüz yoksa bunu gelir başka yetişmiş insan gücüne sahip toplumlar ülkeler yönetirler. Bu açıdan eğitimin önemini anlatmama gerek yok. Bizim geleceğimiz olan gençlerimiz, çağın gerektirdiği donanıma sahip olarak yetişmek durumundalar. Bir yandan eğitim kurumlarımızın bu şekilde çoğalması, halkımıza, milletimize hizmet vermesi diğer yandan buluşmamız gereken hizmetlerin sunulması son derece önemli.''
     Ergin, Hassa ilçesinin önemli hizmetlerle buluştuğunu ve buluşmaya devam ettiğini belirterek, Hassa'yı Gaziantep'e ve Hatay merkeze bağlayan karayollarında bölünmüş yol çalışmalarının son derece hızlı bir şekilde devam ettiğini bildirdi.
     Ergin, İskenderun'dan Hassa bölgesine tüneller açmak suretiyle, Hassa'yı İskenderun Körfezi'yle, denizle buluşturacaklarını da kaydetti.

     Yapılacak projeyle Hassa'nın bulunduğu bölgelerin altın değerine ulaşacağını anlatan Ergin, vatandaşlara ellerindeki gayrimenkullerin kıymetini bilmeleri gerektiğini vurguladı.
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de, ülkenin bugün olduğundan daha çok dostluğunun arzu edilmesi, içinde yaşanılan çağa ve geleceğe yön verecek ülkeler arasında daha fazla güç ve kudret sahibi olabilmesinin herkesin ortak beklentisi ve arzusu olduğunu kaydetti.
     Eğitim hizmetlerini bugünkü halinden daha iyi noktalara getirilmesi gerektiğini ifade eden Lekesiz, bu anlayıştan hareketle Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitim hizmetlerini işin temelinden başlayarak köklü bir şekilde esaslı bir şekilde ele alınması için ülke genelinde seferberlik başlattığını söyledi.
     İller arasında eğitim anlamında tatlı bir rekabetin bulunduğunu vurgulayan Lekesiz, bu kapsamda da Hatay-da da yoğun bir çalışmanın olduğunu belirtti.
     Hatay-da kaymakamlıkların, belediye başkanlıklarının hayırseverlerin eğitime destek verdiğini belirten Lekesiz, ''Kente bir seferberlik şeklinde çalışıldı. Okul öncesi eğitimde Hatay, 81 il içerisinde birinci oldu. Bu başarıya katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Bir başarıyı yakalamak güzel ama bunu sürdürmek ve devamlı kılmak ondan daha önemli'' diye konuştu.
     Konuşmaların ardından hayırsever Sabit Eren'e yaptırdığı eğitim kurumu nedeniyle teşekkür plaketi veren Ergin, diğer yetkililerle birlikte 10 derslikli ve 70 öğrencinin eğitim gördüğü ''Güler Eren Anaokulu''nun açılışı yaptı.
     Açılışın ardından Ergin, okulu gezerek öğrencilerle sohbet ederek, çeşitli hediyeler verdi.
     Ergin, anaokulunun ardından Akbez beldesinde Mahmut Nuri Gündoğdu tarafından yapılan Soğuk Hava Deposu ve Meyve Üretim Paketleme Tesisi'nin açılış törenine katıldı.
     Törene AK Parti Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Orhan Karasayar, Hacı Bayram Türkoğlu, Mehmet Öntürk ile CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, kurum müdürleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.