AFET MERKEZİ TEMELİ ATILDI

Hatay Valiliği Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi'nin temeli, Cumartesi günü Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in katıldığı törenle atıldı.
AFET MERKEZİ TEMELİ ATILDI
Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ülkemizin afet riski altında olduğunu, ancak her ülkenin zaman zaman bu riskle karşı karşıya kalabildiğini ifade ederek, “Allah hiçbir ülkeye afet vermesin diyoruz ama insanoğlu daima afetlerle karşı karşıya. İnsanoğlu geçmişteki tecrübeleri de gözönüne alarak önce afetlere nasıl hazır hale gelebiliriz ve afet sonrası hızlı müdahaleyi nasıl yaparız, zararı nasıl en aza indiririz, bunun çabasında.” dedi.
Ülkemizin de bu yönde önemli mesafeler aldığını kaydeden Atalay, 'Başbakanlıkta Afet ve Acil Durum Başkanlığı oluşturuldu. Değişik kurumlarındaki ilgili birimler bu bünyede toplandı ve daha koordineli şekilde çalışıyoruz. Her ilimizde Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi oluşturuyoruz. Bu tür merkezler, bu konudaki uzman personelimizi barındıracak, bütün veriler ellerinde olacak, koordinasyon için en elverişli mekânları oluşturacak.
Van depreminde kamu binaları dâhil pek çok bina hasar görmüştü. Bizim imdadımıza Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi yetişti. Tüm yetkililer deprem sonrası çalışmalarımızı o merkezde sürdürdük. O merkez adeta cankurtaran rolü oynadı. Bütün illerimizde bu şekilde birer merkezin oluşmasını planladık ve yatırım programımıza da alıyoruz. Ancak elbette ki temennimiz ihtiyaç olmamasıdır.” dedi.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin'de, afete yönelik hazırlıklar yapmanın önemli olduğuna dikkat çekti. Afet sonrası ortaya çıkan panik ve kargaşanın, afet bölgesine yapılacak yardımları da engellediğini vurgulayan Ergin, “Bu merkez, muhtemel afet sonrasında yapılacak kurtarma çalışmaları sırasında, o ili yeniden ayağa kaldırma çalışmalarında adeta karargâh görevi görecek. İhtiyaç duyulmamasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz ise, bir ülke ne kadar gelişmiş olursa olsun doğal afetlerden bir şekilde kendisini kurtaramadığına dikkat çekerek, 'Ancak önceden önlemler alınarak bu afetlerin olumsuz etkilerini en aza indirebiliriz.'dedi.
Afetlerde yaşanılan mağduriyetlerin azaltılabilmesi için, afetle beraber ortaya çıkan kriz yönetiminin daha koordineli olarak ve en üst verimlilikte yürütülmesinin hayati derecede önem arz ettiğini vurgulayan Lekesiz, bugün temeli atılan merkezin de bu amaçla yapıldığını söyledi.
Merkezin yapımında, AFAD'ın kurumsal hafızasının yanı sıra, Japonya'daki örneklerin de incelendiğini, iyi bir merkezde olması gereken her detayın dikkate alındığını kaydeden Lekesiz, 'Binanın tasarlanmasında, depreme dayanıklılık, Antakya mimarisine uygunluk ve ilimizin prestijli binalarından biri olmasına özen gösterildi. İl merkezine 20 km, havaalanına 5 km. uzaklıkta ve anayol üzerinde bulunuyor. Zemin ile ilgili jeolojik ve jeofizik etüd raporları da olumlu. 3 bloktan oluşacak binada, 112 Acil Çağrı Merkezi, helikopter pisti ve bir afet sırasında koordinasyonu gerektiren her şey bulunacak.' diye konuştu.
Vali Lekesiz, Başbakan Yardımcımız Sayın Atalay, Adalet Bakanımız Sayın Ergin, ilimiz Milletvekilleri, Rektör, belediye başkanı ve AFAD Başkanlığı başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.
Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş ise, ilimizin doğal afetlere açık olduğunu ve tarihte de birkaç önemli deprem yaşadığını hatırlatarak, bu tür merkezlerin afete hazırlık ve sonrasında yapılacak çalışmalar açısından önemli olduğunu söyledi. 
Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Atalay, Adalet Bakanı Ergin, Vali Lekesiz, Milletvekilleri, Belediye Başkanı Savaş ve protokolün diğer üyeleri, hep birlikte butona basarak temeli attılar.
AFET MERKEZİ TEMELİ ATILDI haberi 22 Ekim 2012 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  259585 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle