AFGANİSTAN BÜYÜKELÇİSİNDEN BAŞKAN SAVAŞ A ZİYARET

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Hatay’a gelen Afganistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dr.Amanullah Jayhoon, beraberindeki heyet ile birlikte, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’a nezaket ziyaretinde bulundu.

AFGANİSTAN BÜYÜKELÇİSİNDEN BAŞKAN SAVAŞ A ZİYARET

Komşu ülke Suriye’de yaşanan gelişmeler sonrası Hatay’a gelen Afganistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dr.Amanullah Jayhoon, bu anlamda Başkan Savaş ile görüşerek fikir alış verişinde bulundu.

Büyükelçi Dr.Amanullah Jayhoon, Suriye’de yaşanan iç savaşın Hatay’a sosyal ve ekonomik açıdan etki edip etmediği konusunda incelemelerde bulunduklarını, bu ve benzer konularda bilgi edinmek üzere Hatay’ı ziyaret ettiklerini bildirdi.Afganistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dr.Amanullah Jayhoon, öncelikle Başkan Savaş’a teşekkür ederek, “şehrinizde bulunan Afganlı vatandaşlarımıza sahip çıktınız, onları misafir ettiniz. Afganlı vatandaşlarımız Antakya’da kendi öz vatanlarında gibi yaşıyorlar. Hatay halkına bu anlamda teşekkür ediyoruz. Afganlılar için Türkiye çok cazip bir ülke haline geldi ve Afganlı vatandaşlarımızın Türkiye’ye gelişleri devam edecek” dedi.

Başkan Savaş, bu dayanışmanın yıllardır süren kardeşlikten kaynaklandığını ifade etti.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş ziyarette yaptığı açıklamada; Hatay’ın iç huzurunda ve güvenliğinde herhangi bir sorun olmadığını dile getirerek, Hatay’da normal yaşamın devam ettiğini söyledi.Başkan Savaş, “Suriye’de yaşanan gelişmelerden dolayı elbette şehrimizde özellikle ekonomik ve ticari alanda kent halkı, işadamları bazı kayıplar yaşadı. Ancak bizim şehrimizde kardeşlik ve maneviyat ön plandadır. Sahip olduğumuz birlik ve beraberliği bozmaya kimsenin gücü yetmez. Şehrimizde her renkten vatandaşımız asırlardır dostça ve kardeşçe yaşamıştır. Bu birlikteliğimizi hiç kimse bozamaz. Suriye halkı ile tarihten gelen kardeşliğimiz ve akrabalık bağlarımız var. İnanıyorum ki yakın süreçte rejim sorunu ve Suriye’de devam eden iç karışıklıklar çözüme kavuşur. Hatay’da huzursuzluk yaratmak isteyenler var. Ancak biz belediye olarak, sivil toplum kuruluşları olarak ve halkımızın önde gelen isimleri olarak birlik ve beraberlik toplantıları yapıyoruz, toplumsal barışı sağlamak ve devam ettirmek adına çaba harcıyoruz. Bu çalışmalarımızda sağduyu hakim oldu ve başarılı olduk” dedi.Ziyaretin sonunda Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, konuk büyükelçi Dr.Amanullah Jayhoon’a tablo hediye etti.