Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Kutlanıyor


Hatay  Diş Hekimleri Odası Başkanı ve Üyelerinden Vali Lekesiz’e Ziyaret
Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Kutlanıyor
Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Çolak ve yönetim kurulu üyeleri, 22-27 Kasım tarihleri arasında kutlanan ‘Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’ dolayısı ile Hatay Valimiz Sayın M. Celalettin Lekesiz’i makamında ziyaret etti. Başkan Çolak, etkinlikler hakkında Vali Lekesiz’e bilgi verdi. 
Projenin Türkiye genelinde 11 ilde başlatıldığını, 4 bin 274 çocuğu kapsadığını ve 4 yıl süreceğini ifade eden Başkan Çolak, ‘İlimizden ise 1000 çocuk var yani yüzde 25’i Hatay’da olacak. Amacımız çocuklara 12 yaşına gelene kadar ağız ve diş sağlığı hakkında eğitim vermek, çürük miktarını azaltmak. Çocuklarımızın yanı sıraö ğretmenlere de diş fırçası ve diş macunu dağıtılarak okulda da dişlerini fırçamaları teşvik edilecek. Altı ayda bir klorlama yapılacak, yılda bir de Türk Diş Hekimleri Birliği Ağız Diş Sağlığı Komisyonu ağızdaki çürüklerin istatistiki bilgilerini alacak. 12 yaşına geldiğinde çocuklarda diş fırçalama alışkanlığı artırılmış olacak.’dedi. 
Hatay Valimiz Sayın M. Celalettin Lekesiz de, ağız ve diş sağlığı konusunda toplumsal farkındalık ve bilincin ne yazık ki istenilen düzeyde olmadığını ifade ederek, ‘Dolayısıile bu haftanın dolu dolu geçmesinde büyük yarar var. Eğitime çocuklarımızdan başlamakta da büyük yarar var. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, çocuklarımızın öğütten çok örneğe ihtiyacıvar. Bu anlamda anne ve babalar lütfen ağız ve diş sağlığının beden sağlığı için başlangıç olduğunu, ağız ve diş sağlığı yoksa bedende hemen her türlü rahatsızlığın ortaya çıkma riskinin çok yüksek olduğunu çocuklarına anlatsınlar,anlatmakla kalmayıp kendi uygulamaları ile de bunu çocuklarına göstersinler. Unutmamalı ki, tedbir tedaviden ucuzdur. Sağlığımıza dikkat etmeliyiz. ’ diye konuştu. 
Vali Lekesiz konuyla ilgili olarak çalışmalarından dolayı Oda Başkanı ve yönetimine teşekkür ederek, Valilik olarak sunabilecekleri katkı varsa buna hazır olduklarını kaydetti.