Ahilik Haftası Etkinlikleri

<span style="background-color:rgb(255, 255, 255); font-family:arial; font-size:13.3333330154419px">Hatay Valisi Sayın Ercan Topaca Ahilik Haftası m&uuml;nasebetiyle Hatay Esnaf ve Sanatk&acirc;rlar Odaları Birliği tarafından Antakya K&uuml;lt&uuml;r Merkezi&rsquo;nde d&uuml;zenlenen etkinliğe katıldı.</span>
Ahilik Haftası Etkinlikleri
Gerçekleşen etkinliğe, Hatay Milletvekili Adnan Şefik Çirkin, Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü (MKÜ) Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A. Kadir Teksöz, HESOB’a bağlı meslek odalarının başkanları ve birçok esnaf vatandaşımız katıldı.Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikte, Mustafa Kemal Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Işıl Işık Bostancı’nın günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma ile devam etti.Törende konuşan Hatay Valisi Sayın Ercan Topaca, ‘’Ahilik Haftası’nın esnaf ve sanatkarlarımız için hayırlı uğurlu olmasını ve ahlakın toplumda yerleşmesine ve yaygınlaşmasına vesile olmasını dilediğini belirterek, “Bu etkinliklerin amacı ahilik kültürünü, ahlakını toplumda tekrar tesis etmek, yaygınlaştırmak ve onu tekrar yeşertmektir. Tarihin her döneminde ayakta kalmayı bilmiş, kendine has kültürü ve gelenekleri ile etrafına örnek olmuş, ışık saçmış; toplumun ihtiyaçlarının karşılanması konusunda da ahilik başta olmak üzere birçok konuyu dünyaya hediye etmiş bir milletiz.” dedi.Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A. Kadir Teksöz, Ahiliğin eli açık, cömert, kardeş, arkadaş, yaren, dost, yiğit anlamında olduğunu ve dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimi olduğunu ifade ederek, “İyiyi, doğruyu, güzeli" benimsemiş olan Ahilik kurumunun bu yanlarını yeni nesillere aktarmak, öğretmek amacıyla bu anlamlı gün kutlanmaktadır. Ahi Evran'ın Anadolu'da kurduğu Ahilik teşkilatının asıl amacı ilim ve bilgiyi insanlığın hizmetine sunmaktır. Türkler, Anadolu'ya yerleşirken dönemin bilim adamlarının önerisinden hareketle pozitif ilimlerin gündelik hayatta kullanılabilmesini ve insanların da bundan faydalandırılmasını ön görmüşlerdir.” dedi.Konuşmaların ardından Hatay Valisi Sayın Ercan Topaca yılın ahisi seçilen esnaf Mehmet Alkan’a, yılın en olgun esnafı seçilen Zahit Tüfenkçi’ye plaket takdim ederek, yılın en genç esnafı seçilen Behzat Böke ve örnek kadın esnafı seçilen Yusra Kablan’a ve yılın unutulmaya yüz tutmuş esnaf ve sanatkarı Halil İbrahim Sümer’e ahilik kültürünün simgesi olan kaftan giydirdi.
Ahilik Haftası Etkinlikleri haberi 15 Mayıs 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Mesut Mutlu adına  tarafından  1805 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle