Ahilik Haftası Etkinlikleri Kardeşlik Şölenine Dönüştü

 ValiLekesiz,  HESOB tarafından düzenlenen Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Esnaf ve Sanatkar Odalarının başkanları ve temsilcileri ile birlikte Sanayi Sitesinde sanayi esnafı ile biraraya geldi.
Ahilik Haftası Etkinlikleri Kardeşlik Şölenine Dönüştü
Ziyarette misafirlere pilav ayran ikram edilmesinin ardından esnaflarla bir süre sohbet eden Vali Lekesiz, Ahilik kültürünün yaşatılmasının değerinden ve ilimizde mevcut kardeşlik ikliminin elbirliği ile sahiplenilmesinin öneminden söz ederken, esnaflardan sanayi sitesi ile ilgili çeşitli bilgiler aldı.Aynı etkinlikler kapsamında Vali Lekesiz,  HESOB tarafından Antakya Sanayi Sitesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen Ahilik Haftası kutlama programına katıldı. Ahilik Haftası kapsamında düzenlenen toplantıya ev sahipliği yapan HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz yaptığı açılış konuşmasında, “Değerli arkadaşlar, ticaret gelip geçicidir. Bugün kar edersiniz, yarın işler zayıf gider. Bize asıl lazım olan birlik, beraberlik ve kardeşliktir. Çünkü birliğin olmadığı yerde huzur, huzurun olmadığı yerde iş-güç olmaz.” dedi.Yüzyıllardır sevgi ve kardeşliğin merkezi olmayı başarmış olan ilimizin değerli Milletvekilleri, siyasi parti il başkanları, MKÜ Rektörü, oda, borsa ve esnaf temsilcileri yaptıkları konuşmalarda Hatay’da var olan barış ikliminden, hoşgörü, birlik ve beraberlik ikliminin zenginliğinden söz ederek olumlu mesajlar verdiler.MKÜ Rektörü H. Salih Güder konuşmasında, hoşgörü ve bilimin merkezi olan MKܒde, ilimizin barış ve sevgi dilinin ortak lisan haline geldiğinin altını çizerek, birliğin, beraberliğin huzurun olmadığı yerde eğitimin imkansız olduğunu ifade etti. Bu yönü ile Hatay’ın son derece zengin bir il olduğunu ve ilin tüm dinamiklerinin çabası ile hoşgörünün daima canlı kalacağını sözlerine ekledi.MHP Hatay Milletvekili A. Şefik Çirkin de konuşmasında ilimizin on milletvekilinin siyasi kaygıları bir yana bırakarak, ilimizin huzuru ve kardeşliğinin muhafazası konusunda güçbirliği yaptığını, bu asil tavrın takdire şayan olduğunu söyledi. Ayrıca her türlü eleştiriyi göze alarak, Ahmet Atakan’ın düşme görüntülerini yayınlama cesaretini gösteren HRT Televizyonu’nun bu tavrının övgüyü hakettiğini belirtti.Ahilik kültürünün ilimizin sevgi ve kardeşlik iklimi içerisinde mevcut zenginliklerden biri olduğunu söyleyen AKP Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, bu kardeşlik ve sevgi her türlü zorluğu aşacak, bütün olumsuzlukların üstesinden gelecek nitelikte olduğunu ve Adalet Bakanımız Sayın Sadullah Ergin’in en kalbi selamlarını getirdiğini sözlerine ekledi.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap ise, parti olarak her zaman ilimizin hoşgörü, barış ve kardeşlik ortamının güçlenmesi için gayret gösterdiklerini, yaşanan olumsuzlukların tasvip edilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Yüzyıllardır her kültür ve inançtan vatandaşımızın Hatay’da barış içerisinde yaşadığını, bunu bozmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini ifade eden Matkap, Ahilik felsefesinde olduğu gibi ilimiz insanının kardeşlikten, barış ve hoşgörüden ödün vermeyeceğine inandığını sözlerine ekledi
 
 
MKÜ Rektörü H. Salih Güder, MHP Hatay Milletvekili A. Şefik Çirkin, AKP Hatay Milletvekili Adem Yeşildal ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, yaptıkları konuşmalarda ilimiz genelinde kardeşliğin güne vurgu yaparak, halkımızın gösterdiği sağduyu ve birbirine duyduğu sevgi, saygı sayesinde oynanmak istenen oyunları bozmayı başardığını, elbirliği ve hoşgörü sayesinde tüm olumsuzlukların üstesinden gelebilecek olgunluğa sahip olduğunu ispatladığını ifade ettiler.  Programda son olarak söz alan  Vali Lekesiz, “Anadolu coğrafyasında insanlığın daha güzele, daha iyiye tekamül edebilmesi için adaleti, yiğitliği ve gönül eri olmak sureti ile bu coğrafyayı bir gönül coğrafyası yapanlar var. Hacı Bektaş Veliler, Ahi Evranlar, Pir Sultan Abdallar, Yunus Emreler, Mevlanalar var” dedi.İlimiz bu gönül coğrafyasının en müstesna köşelerinden biridir. Hatay ilimiz, bu niteliği sayesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından ülkemiz genelinde düzenlenen Gönül Elçileri kampanyasında birinci oldu.Bu birinciliğin kendiliğinden, birkaç günde oluşmadığı hepimizin malumudur. Çünkü bu ilin insanları birbirinin inancına, kültürüne, kökenine ve kim olduğuna bakmaksızın sevgi, saygı ile birbirlerine kucak açmaktadır. Bu topraklarda yaşayan farklı inançlardan, farklı kökenlerden ve kültürlerden her hemşehrimiz, bu zenginliğin manasını ve kıymetini çok iyi bilmekte olduğu için gözü gibi korumaya özen göstermektedir. Ülkemiz, nitelikli insan gücü, yeraltı ve yerüstü zenginlikleri, yatırım imkanları, müteşebbisleri, üreticileri ve ticaret yeteneğine sahip girişimci ruhu ile bölgesinin yükselen değeridir. İlimiz üretimde, ihracatta, vergide ve daha birçok değerlendirme kriterinde ülkemizin ilk onu içerisine giriyor. Bunların hepsini sıfır olarak sağa yazdığımızda eğer başına birlik ve beraberliğimizi 1 olarak koymayı başaramaz isek sıfırların sayısı ne kadar çok olursa olsun hiçbir anlamı olmayacaktır.Bu nedenle duyguların yoğun olduğu zamanlarda aklın kenara çekileceği gerçeğini hatırlayarak, bu duygu yoğunluğunda sorumluluk makamında olanların biraz daha hassas davranması oldukça önemlidir diye değerlendiriyorum. İlimizin sokaklarının duyguları yoğun, nabzı yüksek. Bu manada bugün burada tüm Milletvekillerimizin verdiği birlik ve beraberlik mesajlarının şehrimize dalga dalga yayılmasını ve tüm hemşehrilerimizin bu beraberliği farkına bir kez daha vararak sahip çıkmasını diliyorum.” dedi.Toplantıya Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, ilimiz milletvekilleri A. Şefik Çirkin, Adem Yeşildal’ın yanı sıra AKP il Başkanı İsmail Kimyeci, CHP il Başkanı Servet Mullaoğlu, MHP il Başkanı Adnan Aktaş, Saadet Partisi İl Başkanı Necmettin Çalışkani da katıldı. Toplantı sonunda ilimizin en yaşlı, en genç ve bayan ahilerine Ahilik kaftanı giydirilerek kendilerine hediyeler verildi. Son olarak tüm milletvekilleri, siyasi parti il başkanları, oda ve borsa temsilcileri birlik ve beraberlik fotoğrafı çektirdi.