AHİLİK KÜLTÜRÜ HAFTASI VE ESNAF BAYRAMI ETKİNLİKLERİ

Hatay'da ''Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı'' çeşitli etkinliklerle kutlandı.
AHİLİK KÜLTÜRÜ HAFTASI VE ESNAF BAYRAMI ETKİNLİKLERİ
   Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, oda başkanları ve üyeler Vali Mehmet Celalettin Lekesiz'i makamında ziyaret etti.
     Lekesiz, ziyarette yaptığı konuşmada, kentin çok önemli bir coğrafyada ve zenginlikleri bünyesinde barındırdığını ifade etti.
     Bir yerde birlik ve beraberlik varsa oradaki potansiyelin açığa çıkacağını belirten Lekesiz, bu sayede daha mutlu, güçlü ve refah bir Hatay ortaya çıkacağını kaydetti.
     Ortadoğu'da yaşanan iç sorunlar bulunduğunu ifade eden Lekesiz, ''Bu gelişmeler Hatay'ı ticari konuda etkiledi diyebiliriz. 2008'in ilk sekiz ayında 2 bin 600 olan gelen giden ziyaretçi bulunuyordu. Bu rakamı bu yılla karşılaştıracak olursak sadece yüzde 7'lik bir düşüş yaşandı. Yaşanan olumsuzluklara göre hiç önemli olmayan bir rakam. Gelen giden araç sayısında, yük taşımacılığında, geçen yıla göre yüzde 26'lık bir artış var. Ekonomik ilişkiler artarak devam ediyor. Komşularımızdaki kargaşa ortamı sona erdiğinde eğer iyi bir organize ve planlama yapılırsa bu iyileşmeden maksimum oranda fayda sağlama şansına sahibiz. Geleceğe daha iyi hazırlanmak için birlik ve beraberlik içinde hareket etmek lazım'' diye konuştu.

     ATSO Başkanı Çinçin ise kardeş kuruluş HESOB ile Ahilik Haftası kutlamalarını geçirdiklerini bu haftanın tüm esnafı sanatkar ve sanayicilere hayırlı olmasını diledi.
     HESOB Başkanı Teksöz'de 45 bin esnaf ve sanatkarın selamlarını getirdiğini, Vali Lekesiz'in kente yaptığı hizmetlerden dolayı tüm esnaflar adına teşekkür ettiğini ifade etti.
     Konuşmaların ardından Teksöz, Vali Lekesiz'e mobilyacılar esnafını hediyesi olarak ahşap işlemeli sehpa hediye etti.
     Daha sonra Çinçin ve Teksöz, etkinlikler kapsamında Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ı da ziyaret ettiler.