Aile İçi İletişim ve Sınava Hazırlık Paneli

Çağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kamuran Gödelek, çocukların anne ve babalarını anlaması için ergenlik döneminin geçmesini beklemek gerektiğini söyledi.
Aile İçi İletişim ve Sınava Hazırlık Paneli
  Gödelek, Özel Kültür Dershaneleri tarafından Antakya Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlediği ''Aile İçi İletişim ve Sınava Hazırlık'' panelinde yaptığı konuşmada, çocukların küçük yaşlardan itibaren etrafını inceleyip gözlemlediği için sık sık anne ve babası gibi davranışlar sergileyebildiğini ifade etti.
     Sosyalleşmenin doğumdan ölüme kadar devam eden bir süreç olduğunu kaydeden Gödelek, kişini birey olması için aile, arkadaş çevresi ve okulunu çok büyük etkisinin bulunduğunu, çocuklar için okul ve aile birlikteliğinin çok önemli olduğunu belirtti.
     Son dönemde dershanelerin de okul ve aile ilişkisi içinde yer almaya başladığını ifade eden Gödelek, çocuklarda kişiliğin gelişmesinde okul, dershane ve aile üçgeni önemli bir yer tuttuğunu, bunun yanında aile ve öğretmen ilişkisinin de kişilik sürecinde etkili olduğunu söyledi.

     Anne ve babaların 0-2 yaş aralığında çocuklara karşı davranışlarının iyi kontrol edilmesi gerektiğini belirten Gödelek, bu dönemin çocuklarda kişiliğin oluşması ve gelişmesinde önemli bir yer tuttuğunu kaydetti.
     Gödelek, ergenlik döneminde 12-15 yaş arasındaki çocukların olumsuz davranışların en yoğun yaşandığı dönem olduğunu bu dönemde, hırçınlık, ders çalışmama ve başarısızlık, sorumluluklardan kaçma, can sıkıntısı, tepkilerini sert bir şekilde dile getirme, alınganlık ve huzursuzluk gibi davranışlar sergilemesinin normal karşılanması gerektiğini ifade etti.
     Ergenlik döneminde kişide benliğinin oluştuğunu belirten Gödelek, ''15-17 yaş arasında da çocuklarda güvensizlik ve çekingenliğin belirgin olduğu bir dönem. Bu dönemde çocuklar hayatı tek bir şeye odaklayabilir bunun kontrol altına alınması lazım. Örneğin sınavlardaki başarısızlık çocuklarda anormal karşılanabilir, bu durumda anne ve baba çocuğu bu şartlanmışlıktan çıkmasına yardımcı olması lazım. Ergenlikte çocuklar baba ve anneyi karşısına alma ve beğenmeme dönemidir. Bu yüzden çocukların anne ve babalarını anlaması için ergenlik döneminin geçmesini beklemek lazım'' diye konuştu.