Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri’ne Muhteşem Açılış

17 Akdeniz ülkesinden alanlarında uzman aşçı, gurme ve şeflerin katıldığı “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliğinin açılışı Antakya Lisesi’nde gerçekleşen görkemli bir törenle gerçekleşti.
Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri’ne Muhteşem Açılış
 Vali Lekesiz, İl Yenilik Platformu üyeleri, yerli ve yabancı konuklarımızın yanı sıra vatandaşlarımızın da katılımıyla Vali Ürgen Alanı’ndan başlayan yürüyüş Antakya Lisesi'ne kadar devam etti.Burada tüm katılımcılarla birlikte açılış kurdelesini kesen Vali Lekesiz, Antakya Lisesi bahçesinde kurulan standlarda sergilenen ilimize özgü el sanatları sergisini gezerek sanatçılarımızla bir süre sohbet etti. Yakma resim sanatından, yağlı boya tablolara, hasır işlemeciliğinden ahşap ve taş oyma sanatına, mozaik sanatından ipekçiliğe kadar unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımızın sergilendiği standlar yabancı konuklarımız tarafından da büyük ilgi gördü.Konuklara, oruk, katıklı ekmek, biberli ekmek, incir pastırması, meyan kökü şerbeti, Yayladağı lokumu gibi yöresel tatlarımızın da ikram edildiği etkinlik oldukça renkli görüntülere sahne oldu. Ekinlik kapsamında Şenköy Halk Oyunları ekibi gösteri sunarken İstanbul’dan ilimize konuk olan Ritim Müzik Grubu da tencere, kapak ve kaşıklardan oluşan müzik aletleriyle katılımcılara muhteşem bir müzik ziyafeti sundu. Etkinlikte ayrıca İtalyan şeflerin ilimize özgü ürünleri de kullanarak yaptıkları yemek uygulaması büyük ilgi gördü. Okulun bahçesine katılımcı 17 ülkenin anısına dikilen fidanlar ise ülke temsilcileri tarafından özenle sulandı.  Lekesiz, “Sizleri medeniyetler şehrinde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.” diyerek başladığı konuşmasında Hatay ilinin güzelliklerine değindi. Lekesiz, “Burası gerçekten özel bir coğrafya, insanı insan yapan değerlerin yazıldığı, yaşandığı özel merkezlerden bir tanesi. Hatay’ın tarihini inceleyelim dediğinizde insanlığın ortak tarihini görürsünüz. Onlarca farklı uygarlığa evsahipliği yapmış olmanın beraberinde getirdiği çok derin tarihi ve kültürel zenginliklere sahip bir il. Bu zenginlikleri muhafaza etmek daha da güçlendirerek geleceğe aktarmak aynı zamanda insani bir sorumluluk. Mutfak kültürü de bunlardan bir tanesi.
 
Biz Hatay’ın yerel dinamikleri olarak küresel düzeyde rekabet edebilmek için yerel düzeyde işbirliği yapmanın zorunlu olduğunu değerlendiriyoruz. Bu amaçla Valiliğimizin öncülüğünde Mustafa Kemal Üniversitesi, Antakya Belediye Başkanlığı, İskenderun Belediye Başkanlığı, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, Antakya Ticaret Borsası Başkanlığı, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Antakya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurlu Başkanlığı, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, İskenderun Deniz Ticaret Odası, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Hatay Şubesi, Ottoman Palace Yönetim Kurulu Başkanlığı, Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği, Hatay Genç İşadamları Derneği, Kadın Girişimciler Derneği olarak Hatay İl Yenilik Platformu’nu kurduk. Bu çatı altında oluşan bütçeyle Hatay’ın sahip olduğu serveti zenginliğe dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bu platform aracılığı ile pek çok etkinlikler yaptık, bunlardan biri de Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri etkinliği. Amacımız; Hatay mutfağının tanıtılmasının yanı sıra dünyaca ünlü gastronomi profesyonellerini buluşturup bilgi ve deneyimlerini paylaşmalarını ve kazanımlarını kendi ülkelerine sunmalarını sağlamaktır. Kuşkusuz ki Akdeniz ülkeleri arasında kültürel bağların daha da güçlenmesini de hedefledik. Etkinliğe; Arnavutluk, Bosna-Hersek, Cezayir, Fas, Fransa, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Karadağ, Lübnan, Malta, Monako, Slovenya, Tunus, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya ve Portekiz katılıyor. Yurt dışından alanlarında uzman yaklaşık 77 şef, ülkemizden ise yine alanlarında uzman 25 şef, ulusal ve uluslararası alanda 66 basın mensubu yer alıyor.” dedi. Vali Lekesiz, organizasyonun düzenlenmesinde destekleri olan Başbakanlık Tanıtma Fonu yetkililerine, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü'ne, THY Yönetim Kurulu Başkanlığı'na, Hatay İl Yenilik Platformu üyelerine, Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı ve üyelerine ve diğer tüm sponsorlara teşekkür etti.Etkinlik açılış töreni ve fidan dikiminin ardından Antakya Lisesi’nin bahçesinde sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen kokteyl ile devam etti.