AKİL İNSANLAR HEYETİ HIDIRBEY VAKIFLI KÖY ZİYARETLERİ

Akil İnsanlar Akdeniz Bölgesi Heyeti, Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Hıdırbey ve Türkiye’nin tek Ermeni köyü olan Vakıflı köyünü ziyaret etti
AKİL İNSANLAR HEYETİ HIDIRBEY VAKIFLI KÖY ZİYARETLERİ
Akil İnsanlar Akdeniz Bölgesi Heyeti, Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Hıdırbey ve Türkiye’nin tek Ermeni köyü olan Vakıflı köyünü ziyaret etti. Heyette bulunan üyeler köy muhtarlarından kurulan halk oyunları ekibiyle halay çekti.    Akil İnsanlar Akdeniz Bölgesi Heyeti, Hatay’daki temaslarının ikinci gününde sabah kahvaltılarını 100 yıllık ağaç olan 'Musa Ağacı'nın altında yaptı. Hıdır Bey köyü sakinleriyle kahvaltıya katılan üyelere barışı simgeleyen defne ağacı dallarından yapılan taçlar takıldı.
 
Halk oyunları gösterisinin ardından köy halkı ile aynı sofrada bir araya gelen heyet üyelerinden Şükrü Karatepe, Heyet olarak Türkiye'de başlatılan çözüm süreci kapsamında, bölgede bulunan bütün vatandaşlarla bir araya gelip konuşup, yöre halkının dertlerini dinlemek istediklerini söyledi. Çözüm sürecine herkesin katkı vermesini isteyen Karatepe, “Bu kan dursun, sulh, barış, kardeşlik Türkiye’nin her yerinde tesis edilsin.” dedi.    Heyet kahvaltının ardından Ermeni asıllı Türk vatandaşların yaşadığı Vakıflı köyüne geçti. Köyde bulunan Meryem Ana Kilisesi'nde Cemaat Başkanı Cem Çapar’dan bilgi alan Heyet üyeleri Kadir İnanır, Tarık Çelenk, Hüseyin Yayman, Nihal Bengisu Karaca, Öztürk Türkdoğan, Lale Mansur, Şükrü Karatepe ve Muhsin Kızılkaya daha sonra Ermeni asıllı vatandaşlarla basına kapalı olan toplantıda bir süre görüştü.        Heyet daha sonra temaslarını Hatay’ın İskenderun ilçesinde sürdürmek üzere Antakya merkezden ayrıldı.