AKPM Başkanı Çavuşoğlu Hatay'da

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hatay'daki barış ve hoşgörü ortamının Avrupa'ya çok iyi anlatılması gerektiğini belirtti.
AKPM Başkanı Çavuşoğlu Hatay'da
  Kentte bulunan Çavuşoğlu, ziyaretleri kapsamında Anadolu'nun ilk camisi olma özelliği taşıyan Habib-i Neccar Camisi ile ilk mağara kilisesi olan St. Pierre Kilisesi'ni, Antakya Ortodoks Kilisesi'ni ve havrayı gezdi.
     Daha sonra Vali Mehmet Celalettin Lekesiz'i makamında ziyaret eden Çavuşoğlu, Avrupa'da son dönemlerde ırkçı söylemlerin önemli ölçüde güç kazandığını vurgulayarak, Hatay'ın dünyaya örnek olabilecek nitelikte bir kent olduğunu söyledi.
     Çavuşoğlu, gün içinde kilise, havra ve cami ziyaretlerinde bulunduğunu bildirerek, şöyle konuştu:
     ''Buralarda yaşayan herkesin birbirine çok saygılı olduğunu gördük. Bütün dinlerin barış ve huzur içinde yaşadığını bizzat gördük. Oysa Avrupa'nın birçok ülkesinde ırkçı söylemler çok büyük güç kazanmış durumda. Bu bakımdan Hatay'daki barış ve hoşgörü ortamını Avrupa'ya çok iyi anlatmak lazım.''

     Suriyelilerin kaldığı çadır kentlerin de Avrupa'da bulunan kamplara göre kıyaslanamayacak derecede iyi olduğunu anlatan Çavuşoğlu, çadırlarda sunulan imkanları görünce bir Türk olarak gurur duyduğunu dile getirdi.
     Vali Lekesiz ise Hatay'ın Türkiye'ye zenginlik ve güç katan bir il olduğunu kaydetti.
     Yüzyıllardır farklı dinlerin, kültürlerin, medeniyetlerin ve mezheplerin barış ve hoşgörü içinde yaşadığı kentin, sanayi ve tarım sektöründe de önemli zenginliklere sahip olduğuna değinen Lekesiz, Türkiye'deki en büyük 500 şirketten 11'inin Hatay'da faaliyet gösterdiğini söyledi.