AKPM ÜYELERİ ÇADIR KENTLERDE İNCELEMELERDE BULUNDU

- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Mülteciler ve Nüfus Komisyonu üyeleri, ülkesindeki olaylar nedeniyle Türkiye?ye sığınan ve Kızılay tarafından Hatay'da kurulan geçici çadır kentlerde kalan Suriyelileri ziyaret etti.
AKPM ÜYELERİ ÇADIR KENTLERDE İNCELEMELERDE BULUNDU
 İngiltere Parlamentosu üyesi Christopher Choper başkanlığındaki beş kişilik heyet Hatay'ın Altınözü ilçesi Boynuyoğun köyündeki çadır kentleri ziyaretin ardından Yayladağı ilçesindeki iki nolu çadır kenti ziyaret etti.
     Burada yetkililerden bilgi alan heyet, çadır kenti gezip Suriyeliler ile uzun süre görüştü. Medya mensupları çadır kentlere alınmadı.
 
  
                 
     Ziyaret sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Choper, şunları kaydetti:
     ''Suriye'den kaçan kişilerin kaldıkları çadır kentlerde inceleme yapıp, onlarla görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldik. Hepsinin bir trajik hikayesi var. Suriye'deki rejimin değişmesi yeni rejimin gelmesi, bu konuda Birleşmiş Milletlerin bir an önce girişimlerde bulunması gerekiyor. Türkiye kısa sürede binlerce Suriyeliye kapılarını açtı. Suriyelilerin bizlere Türkiye Devletine minnettar olduğunu söylediler. Gerçekten Türkiye insanlık adına önemli ev sahipliği yapıyor.''
     Bu arada Kızılay ekipleri tarafından Suriyelilerin kaldığı çadır kentlerde çocuklara yönelik eğlence programı düzenlediği, burada palyaço ve dans grubu ekiplerinin Suriyeli çocukları eğlendirdiği öğrenildi.