AKSAGAZ BÖLGE MÜDÜRÜ CEYHAN’DAN BAŞKAN SAVAŞ’A ZİYARET

AKSAGAZ Hatay-Osmaniye Bölge Müdürü Metin Ceyhan, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’ı makamında ziyaret ederek, doğalgaz çalışmaları hakkında bilgi verdi ve abonelik çalışmalarıyla ilgili destek istedi.

AKSAGAZ BÖLGE MÜDÜRÜ CEYHAN’DAN BAŞKAN SAVAŞ’A ZİYARET
Metin Ceyhan bu güne kadar yaptıkları çalışmalar ile Ürgenpaşa, Saraykent, Akevler, Kanatlı, Cebrail, Emek ve Akasya mahallelerinde toplam 17 Bin konutun kapısına doğal gaz götürdüklerini, ancak 3874 adet konutun doğalgaza geçtiğini belirtti. Abonelik oranının düşük olduğu için yatırım yapmak konusunda sıkıntı çektiklerini ve bu konuda destek beklediklerini dile getirdi.2013 yılı yatırım programında Sümerler, Elektrik, Armutlu ve Akdeniz mahallelerine yönelik çalışmaların olacağı, abonelik talebi çalışmaları doğrultusunda cadde ve sokakların şekilleneceğini kaydetti ve Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’a verdiği desteklerinden dolayı teşekkür etti.Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş ise, “
 
 Doğalgaz çalışmaları konusunda epey yol aldık. Yatırımların arttırılması konusunda AKSAGAZ’a baskı yapıldığını, ancak rakamlara baktığımızda gaz şirketinin de yatırımlarını arttırması için hemşerilerimin çağdaş, konforlu ve ekonomik olan doğal gaza bir an önce geçmelerini umuyorum. Tabi özel bir şirket, yaptığı yatırımların karşılığını alması gerekir. Geçen kış doğalgazın kullanılmasıyla birlikte hava kirliliğinde ciddi bir düzelme gözlendi. Hemşerileriminde bu yıl doğal gaza geçmeleriyle daha rahat nefes alırız.’’diye kaydetti.

            Savaş ziyarette Doğalgaz fiatları ve tasarrufu hakkında Ege Üniversitesi’nin geçtiğimiz yıl Nisan ayında yaptığı bir araştırma sonucunu da değinerek, buna göre 100 m²’lik bir evde yaşayan 4 kişilik bir aile (yıllık) yerli kömür ile ısınıyorsa 2558 TL, Klima-Elektrik kullanıyorsa 2584 TL, İthal kömür ile ısınıyorsa 2629 TL, doğalgaz kullanıyorsa(ısınma, mutfak ve sıcak su dâhil) 1237 TL gider ödüyor. Bu rakam ayda ortalama 103 TL’ye tekabül ediyor. Ege Üniversitesi’nin araştırmasına göre doğalgazın % 55’lere varan ekonomik tasarruf sağladığı bilimsel olarak da belgelendiği ifade edildi.