AKUT Afet Bilinçlendirme Semineri düzenlendi

 Antakya Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), İskenderun Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi ve Türkiye Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) işbirliğiyle, AKUT Afet Bilinçlendirme Semineri düzenlendi.
AKUT Afet Bilinçlendirme Semineri düzenlendi
 Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Faik Kızılkaya, Belediyesi Konferans Salonu'nda düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada, doğal afetler konusunda özellikle vatandaşları, kamu kurum ve kuruluş temsilcilerini bilgilendirildiğini kaydetti.
     AKUT Afet Bilinçlendirme Seminerinin düzenlenmesinde katkısı bulunan herkese teşekkür eden Kızılkaya, AKUT'un dünyada örnek alınan bir kuruluş olduğunu, afetler içinde de Antakya'yı en çok depremin ilgilendirdiğini ifade etti.
     Binaların depreme dayanıklı olup olmadığının çok önemli bir konu olduğunu vurgulayan Kızılaya, binaların risk yapı testlerinin yapılmasının da zorunlu olduğunu kaydetti.
     Kızılkaya, dayanıksız binaların yıkılması gerektiğini, bu sayede, olası bir afette can ve mal kaybının en az seviyeye düşürülmüş olacağını dile getirdi.
     Arama Kurtarma (AKUT) eğitmenleri Murat Bakan ve Ali Osman Özel'in sunum yaptı.
     Seminere, Belediye İtfaiye Müdürü Hasan Bilgil, Antakya Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), İskenderun Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi ve Türkiye Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) yetkilileri ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.