ALEVİ SÜNNİ KARDEŞTİR

(MHP) Hatay Milletvekili Şefik Çirkin, Merkez İlçe Başkanı Fedai Yücedal ile birlikte, evi saldırıya uğrayan (EHDAV) Başkanı Ali Yeral’ı ziyaret ederek geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.
ALEVİ SÜNNİ KARDEŞTİR
Antakya ’da bulunan EHDAV binasında gerçekleşen ziyarette konuşan Çirkin; “Türkiye olarak önemli sıkıntılar geçiriyoruz. Ben çevremizde yaşanan olaylarla ilgili görüşlerimi daha önce defalarca paylaştım. Bu yüzden bu meseleyi siyasi ranta dönüştürmek istemem.” dedi. Bu tür toplumsal olaylar üzerinden siyasi rant elde etmek gibi bir amaçlarının olmadığının altını çizen Çirkin; “Böyle bir hareketimiz olmadı, bundan sonra da olmayacak. Ancak Suriye’de yaşananlardan dolayı hem siyasi hem de ekonomik olarak en çok tahribata uğrayan il Hatay’dır.” dedi.Hatay’ın çok önemli bir kent olduğuna vurgu yapan Çirkin; “Dönem dönem bunları yaşayacağız. Hatay karizmatik bir il. 80’li yıllardan evvel sözde Alevi-Sünni çatışmalarını çıkardıkları bir takım iller oldu. Bu çatışmalarında kimler tarafından çıkarıldığı yıllar sonra anlaşıldı. Fakat bu çatışmalar Hatay’da çıkmadı.” dedi. Bir çok ilde yaşanan olayları herkesin bildiğini belirten Çirkin; “Türkiye’nin bir çok yerinde özellikle Alevi’lerin yoğun olarak yaşadıkları kentlerde bir takım oyunların oynandığını biliyoruz. Ama bizim milletimiz bunlara uymuyor. Çok şükür Allah’a bu olaylara ne Alevilerimiz nede Sünnilerimiz uydu. Şimdi bir fırsat yakaladılar. Oradaki arkadaşlarımızın kendilerine göre haklı sıkıntılarının ve gerginliklerinin kullanılması halinde, oradaki bir sıkıntı Anadolu Aleviliğine de zannediyorum yansıyacaktır.” dedi. Bu yüzden herkesin uyanık olması gerektiğinin önemle vurgulayan Çirkin; “Bakın çok açık ve net konuşuyorum. Bir oy kaygısıyla değil. Buraya bir Sünni kardeşiniz olarak geldim. Bu tür hareketlerde biz kanaat önderlerine daha önemlisi de bir Müslüman’a yakışmaz. Bu bir dar gündür ve bu dar günde sizlerin arasındayız. Bu kentte yüzyıllardır beraber yaşıyoruz. Geçmişteki olayları bir hatırlayın.
    
 Araya nifak sokanlar hep yabancı. Bunların hepsi de devletin kayıtlarında var.” dedi.Şimdi tarihin tekerrür ettiğini belirten Çirkin; “Şimdi kaynak yine yabancılar. Arkadaşları hepimizin evlatları genç kızları var. Hepimiz burada yaşıyoruz. Artık kız alıp vermeye başladık. Vatana, bayrağa, bu vatanı kuran değerlere hepimiz ortak değer olarak bakıyoruz ve hepimiz Müslüman’ız. Siz Ali’yi ne kadar seviyorsanız, bizde o kadar seviyoruz. Biz kanaat önderlerine böyle günlerde düşen şudur. Ortamı sakinleştireceğiz. Ama bu işin arkasında kimin olduğunu da ortaya çıkartacağız. Bizim görevimiz bu. Burada yalnız değilsiniz.” dedi. Çirkin şöyle devam etti; “Bu olay Hatay’da yaşayan hiçbir Sünni kardeşimizden size gelmez. Devletimizden bu size gelmez. Çünkü burada bir kargaşa çıkarsa bunu durdurmak devletin görevidir ve Türk devleti buna müsaade etmez. Hepimiz eşit vatandaşız. Hepimiz bu memleketin sahibiyiz. Biz birbirimizden vazgeçemeyiz. Çünkü biz bir arada Millet olduk. Bu olayların hepsini de birlikte aşacağız. Bu günler geçecek. Önemli olan bu günleri birilerinin Hataylının birlik ve kardeşliğini bozmalarına izin vermeden geçirmektir. Bütün planlar yabancınındır. Bu planların hepsini de bozarak yabancıların yüzlerine tokat gibi vuracağız. Alevi-Sünni kardeştir ayırmak isteyende kalleştir.” dedi.   EHDAV Başkanı Ali Yeral’da evine yapılan saldırı ile birilerinin Alevi-Sünni kardeşliğini bozmak istediklerini belirterek; “Şimdi ne oldu da Alevi’den fazla Sünni arkadaşı olan bir alevi din adamının evine giriliyor ve bırakılan notla ölümle tehdit ediliyor. Nereden buraya geldik? Bunu yapanlar kimlerden cesaret alarak Antakya gibi bir yerde bu eylemi yapıyorlar. Burada devlet yöneticilerimizin ve hepimizin başımızı iki alıp düşünme vaktimiz gelmedi mi?” dedi.  İki gün önce Hıristiyan din adamlarının Suriye’de kaçırıldığını ve sonra da kendinin evine girildiğini anlatan Yeral; “Bunlar tesadüfü değil. Bunların derdi Müslümanları birbirine düşürmek. Bunların derdi Alevi-Sünni kavgasını çıkarmak. Bunların derdi insan kardeşliğini bozmak, Alevi’de olsa Sünni’de olsa Hıristiyan’da olsa kendileri gibi düşünmeyenleri yaşatmamak gibi sakat bir fikir içindeler. Bu fikir Kabil’in, Firavun’un, Nemrud’un zihniyetidir.” dedi.Bu zihniyetin hakim olmaması ve Alevi-Sünni kavgasının olmaması için didindiklerini belirten Yeral; “Buna asla izin vermeyiz. Bu kardeş kavgasının çıkmaması için, bu yurdun bölünmemesi için, bu bayrağın inmemesi için seve seve can vermeye hazırız. Biz vatandaşlık görevlerimizi en iyi şekilde yerine getiriyoruz. Bu olayla ilgili tek bir ricamız var. Oda bu olayın faillerinin bir an önce yakalanması ve Türk adaletine teslim edilmesidir.” dedi.
ALEVİ SÜNNİ KARDEŞTİR haberi 06 Mayıs 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  125295 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle