ALMAN HRİSTİYAN RUHBAN HEYETİ HATAY DA

Farklı mezheplerden oluşan 14 kişilik Alman Hristiyan ruhban heyeti, Hatay Müftüsü Mustafa Sinanoğlu'nu ''Mezhepler Arası Gezi'' kapsamında ziyaret etti.
ALMAN HRİSTİYAN RUHBAN HEYETİ HATAY DA
 Müftülük binasında gerçekleştirilen ziyarette Sinanoğlu, heyetin, Hatay'ın hoşgörü ve inanç zenginliği ile ilgili sorularını cevapladı.
     Sinanoğlu, Antakya'da yüzyıllardır farklı mezheplerin ve inançların birlik ve beraberlik içinde özgürce yaşadığını, hiç kimsenin kendi inancının dışındaki insanları dışlamadığını, herkesin birbirine saygı ve sevgi duyduğunu ifade etti.
     Mustafa Sinanoğlu, ''İnsanlar birbirini tanırsa, anlamaya çalışırsa daha çok kaynaşacaktır. Allah bu dünyayı yaratılmışların en mükemmeli insan için hazırladı. Bu dünya herkese yeter. Bu güzel dünyada beraber kardeşçe yaşamak en güzel duygu'' dedi.
 

     Müftü Sinanoğlu, din adamlarının birbirine saygı göstermesi ve birbirini anlamaya çalışarak herkese iyi örnek olmaları gerektiğini söyledi.
     Hatay'ı özel kılan iki nedenin olduğunu, bunlardan birincisinin kentin 15 medeniyete beşiklik etmesi olduğunu ifade eden Sinanoğlu, ''İkinci neden ise diğer din adamlarının kentte yaşantı olarak inançlarını doğru bir şekilde temsil etmeleridir'' diye konuştu.
     Sinanoğlu, ruhani liderlerle iletişim halinde olduklarını belirterek , hep birlikte burada yaşanan güzellikleri diğer kentlere taşımak için üniversite kanalıyla seminerler düzenlediklerini, televizyon programları hazırladıklarını, değişik din ve mezheplerden oluşan ''Medeniyetler Korusu'' ile konserler verdiklerini anlattı.
     Protestan, Katolik ve Ortodoks din adamlarından oluşan Alman Hristiyan Ruhban Heyeti'nin, ziyaretlerini diğer kentlerde de sürdüreceği belirtildi.