ALTIN FİYATLARININ REKOR KIRMASI ŞAŞKINLIĞI

 Antakya Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı ve Antakya Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, altın fiyatlarını tarihin en yüksek seviyesine gelmesi satışları durma noktasına getirdiğini esnafın da vatandaşın da şaşkınlık yaşadığını söyledi.
ALTIN FİYATLARININ REKOR KIRMASI ŞAŞKINLIĞI
 Güven AA muhabirine yaptığı açıklamada, altın fiyatlarının bir kaç yıldan beri sürekli bir artış gösterdiğini, fiyatların ani değil de zamana yayılan düzenli bir yükseliş kaydettiğini belirtti.
     2011 yılı itibariyle bir ons altın 1400 dolar seviyelerinde seyrettiğini belirten Güven şunları kaydetti:
     ''Temmuz ayında altının ons fiyatı 1 bin 500 dolara seviyesine kadar geldi. Ağustos ayının başındayız şu anki fiyatı 1 bin 750 dolar civarında seyrediyor. Birkaç gündür devam eden ani yükselişler piyasalarda inanılmaz şaşkınlıklar yarattı. Kuyumculular açısından duruma baktığımızda altın fiyatlarının yükselmesi cazip gibi görünebilir fakat tamamen tersine durgun olan piyasada satışlar durma noktasına geldi. Esnafta, vatandaşta şaşkınlık yaşıyor ve beklemeyi tercih ediyor.''
 
    
     Güven, kuyumcu olarak bakıldığında altın fiyatlarının istikrarlı olmasını istediğini belirterek, ''Kuyumcu esnafı, gramı 100 lira olan altına bakıp da çok kazanacağı demez. Fiyatı 50 lira olsun, ama piyasada da hareketlik olmasını ister. 100 lira olan fiyat müşteri açısından da itici bir rakam. Birkaç ay önce kuyumcudan 450-500 lira olan bilezik almaya gelen bir kişi, bu gün 7-8 gram olan aynı bileziğe 800 lira ödemek zorunda kalıyor. Bu durum müşteriyi altın almaktan vazgeçiriyor'' diye konuştu.
    
     -YÜKSEK FİYATLAR ALTIN ÜRÜNLERİNİN AĞIRLIĞINI DÜŞÜRDÜ-
    
     Altında yapılan bilezik, yüzük, kolye gibi ürünlerin gramajlarını düşürmek zorunda kaldıklarını belirten Güven, daha önce 9-10 gramlık bilezikler, şimdi 5-6 grama kadar düştü ve neredeyse yüzükten daha hafif bileziklerin piyasaya sürüldüğünü söyledi.
     Güven, gramajı düşürülen bu ürünlerin kullanışlı olmadığını, sadece vatandaşın altına talebini arttırmak amacıyla mecburen piyasaya sürüldüğünü ifade etti.
 
 
   
     Yaşanan krizlerden dolayı Suriyelilerin paralarını Antakya'daki kuyumculara aktardığı haberleri yapıldığını kaydeden Güven, böyle bir durumla kesinlikle karşılaşmadıklarını, odaya bağlı hiç bir kuyumcuda Suriyelilerin böyle bir talebi olmadığını, hatta haberlerde Gaziantep ve Antakya Kuyumcular Odasının adı kullanıldığını, böyle bir durumun olmadığına dair tekzip yayınladıklarını belirtti.
     Güven, vatandaş eğer bir yatırım yapmayı düşünüyorsa altının fiyatının cazip olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
     ''Vatandaşın elinde altını varsa bu fiyatlarla bozdurabilir. Fiyatları nasıl olacağı konusunda yorum yapamam, vatandaşı yanlış yönlendirmek istemem. İhtiyaç varsa vatandaş altının bu fiyatla bozdurabilir. Fakat bozdurduğu fiyatı da unutması lazım. Çünkü altın fiyatları belli değil, yarın 120 lira olabilir, keşke bozdurmasaydım, demeyecekse elindeki altını bozsun.''
     Gümüşün ise bir yatırım alanı olmadığını belirten Güven, ''Gümüş fiyatlarında da inanılmaz artışlar oldu. Şu anda gümüşün ons fiyatı 38 dolara çıktı. 14-15 lira iken yüksek dediğimiz gümüş şimdi 38 lira. Vatandaş için, gümüş alayım, kar edeyim olayı çok geçerli bir durum değil'' dedi.
     Antakya'da 175 civarında kuyumcu esnafının bulunduğunu belirten Güven, bunun 25-30 tanesi atölye, fakat güçlü olmayan atölyeler olduğunu söyledi.
     Güven son olarak vatandaşlara ''Fiyatları olgunlukla takip edip, anlık kararlar vermesinler, bu fiyatlarla kumar oynamasınlar. Alayım, satayım gibi yorumlardan uzak durup, piyasada kulaktan dolma bilgilerle hareket etmesinler'' tavsiyesinde bulundu.