AMAN AMİK OVASI TAŞMASIN

Kış mevsiminin başlaması ile birlikte,  ovada herhangi bir taşkın yaşanmaması için yürütülen çalışmalarda gelinen nokta, Vali Lekesiz’in başkanlığında düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı.
AMAN AMİK OVASI TAŞMASIN
15 Kasım 2012 Perşembe günü saat 15.00’de DOĞAKA Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya, Vali Yardımcısı Fahrettin Göncü, İl Özel İdare Genel Sekreteri Muhittin Şahin, İlçe Kaymakamları, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Halil Yücelen,  DSİ'den ilgililer, Hatay Havalimanı Meydan Müdürü Metin Keskinöz, Antakya Ziraat Odası Başkanı Abdulhay Denizli, ilçe sulama birlikleri ve ilçe kooperatif  birliklerinin başkanları katıldı. 
Toplantıda, Devlet Su İşleri (DSİ) 6. Bölge Müdürü Nevzat Aksu ile DSİ 6. Bölge Müdür Yardımcısı Celal Daş konu ile ilgili olarak birer sunum gerçekleştirdiler. 
Buna göre; bu kapsamda yapılan çalışmalar şunlar: 
Küçük Asi, Karasu Kanalı ve Comba Kanalı’nda temizleme çalışmaları tamamlandı. Afrin Kanalı’nda 17 bin 500 metrelik kısım tamamlandı, kalan 7 km’lik kısımda çalışmalar devam ediyor ve 25 Kasım 2012 itibarı ile tamamlanacak. 
Muratpaşa Kanalı ve Büyük Asi Kanalı’nda temizleme çalışmaları devam ediyor ve bu ay sonu itibarı ile tamamlanacak. Ovadaki bentlerin tamamı yıkıldı. Seddelerdeki yırtıklar ise büyük oranda onarıldı, tamamı bir hafta içinde bitirilecek.
 
Konu ile ilgili olarak bir değerlendirme yapan Hatay Valimiz Sayın M. Celalettin Lekesiz, ilgili kurumlarımızın çabası ve katkısı ile bir plan ve program dahilinde kanalların tamamına yakınının temizlendiğini ifade ederek, ‘Geçtiğimiz yıl yaklaşık 2 ay içerisinde yaşanan aşırı yağışlar, karların ani erimesi, toprağın doyma kapasitesine ulaşmış olması, bentlerin oluşu, kanalların tıkanıklığı ve seddelerin yırtıklığı gibi nedenler taşkına yol açmıştı. Şimdi bunların hemen hepsi giderildi. Bu nedenle, bu yıl ve önümüzdeki yıllarda Hatay Havaalanı'nda ve ovada 2011-2012 kış sezonunda yaşadığımız türden bir su taşkınını beklemiyoruz. Diğer yandan, ova arazisinin 600 bin dekarını sulayacak olan Reyhanlı Barajı’nın 2015 yılında devreye girmesi ile beraber ne havaalanımızda ne de ovada taşkın riski kalmayacak. Tahtaköprü Barajı’na ilişkin çalışmalar da devam ediyor. Tüm bunlardan sonra ovada geçmişte sıklıkla yaşadığınız gibi taşkınla iç içe yaşama riski kalmayacak.’dedi.
 
Ovanın şu anda durumunun iyi olduğunu ve çalışmaların tamamlanması ile birlikte çok daha iyiye gideceğini de ifade eden Lekesiz, ‘Ovanın bu günkü duruma gelmesinde Adalet Bakanımız Sayın Sadullah Ergin’in, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’nun, ilimiz milletvekillerinin, DSİ Genel Müdürlüğü’nün, DSİ Bölge Müdürlüğü çalışanlarının, İl Özel İdare Genel Sekreterliği’nin ve ovada görev yapan meslek odası ile sulama kooperatifi birlik başkanlarının büyük katkısı var. Emeği geçenlere teşekkür ederim.’ diye konuştu.
 
AMAN AMİK OVASI TAŞMASIN haberi 17 Kasım 2012 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  190760 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle