AMİK GÖLÜ'NÜN KURUTULMASI

YEŞİLLER PARTİSİ PARTİ MECLİS ÜYESİ ÖZDEMİR: ''AMİK GÖLÜ'NÜN KURUTULMASININ BEKLENDİĞİ GİBİ BÖLGE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMADI''
AMİK GÖLÜ'NÜN KURUTULMASI
Yeşiller Partisi Parti Meclis Üyesi Nidal Özdemir, Amik Gölü'nün kurutulmasının beklendiği gibi bölge ekonomisine katkı sağlamadığını belirtti.
     Türkiye-AB Karma Parlamento Toplantısı kapsamında Hatay'a gelen Özdemir, Ottoman Otel'de ''Amik Gölü'nün kurutulması sonucu yaşanan olumsuzluklar ve çözüm önerileri'' toplantısında yaptığı konuşmada, 1950-1975 yılları arasında sıtma hastalığını önlemek ve tarımsal alan yaratmak amacıyla Amik Gölü ve çevresindeki bataklık ile sazlık alanların kurutulduğunu kaydetti.
     Gölün kurutulmasıyla bölgenin biyo çeşitlililiği ve iklim özelliklerini olumsuz etkilediğini ifade eden Özdemir, bunun ekolojik dengenin bozulmasına neden olduğunu belirtti.
     Geçtiğimiz yıllarda hizmete açılan Hatay Havaalanı ile çözümsüzlüğün ortaya çıktığını vurgulayan Özdemir, Amik Gölü'nün kurutulmasının beklendiği gibi bölge ekonomisine katkı sağlamadığını kaydetti.
     Toplantıda, Amik Gölü'nün bakiyesi ve en önemli beslenme kaynaklarından olan Gölbaşı Gölü sulak alanında, gölün işleyen bir modelinin yapılması konusunda fikir birliğine varıldı. Bu konudaki projenin Mustafa Kemal Üniversitesi'nin koordinesinde Çevre ve Orman Bakanlığı'nın yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının desteğinin de alınarak bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğine karar verildi.
     Toplantıya, AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanları Helene Flautre, Yeşiller Partisi Siyasi Danışmanı Ali Yurttagül, AK Parti Hatay Milletvekili Mustafa Öztürk ile Türkiye Tabiatı Koruma Derneği Hatay Şube Başkanı Abdullah Öğünç, Antakya Çevre Koruma Derneği üyeleri, ile MKÜ öğretim üyeleri katıldı.
 
AMİK GÖLÜ'NÜN KURUTULMASI haberi 23 Şubat 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  114530 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle