Amik Ovası Tehdit Altında

<span style="background-color:rgb(247, 242, 242); color:rgb(34, 34, 34); font-family:ubuntu,sans-serif; font-size:13px">Verimli arazileri nedeniyle buğdaydan pamuğa, mısırdan meyve ve sebzeye kadar hemen her &uuml;r&uuml;n&uuml;n yetiştirildiği bereketli Amik Ovası&#39;nın, iklim değişikliklerine bağlı azalan yeraltı suları ve kontrols&uuml;z sulama y&uuml;z&uuml;nden tehdit altında olduğu bildirildi.</span>
Amik Ovası Tehdit Altında
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Berkant Ödemiş, yaptığı açıklamada, yaklaşık 100 bin hektarlık tarım arazisine sahip Amik Ovası'nın çiftçiler için büyük bir nimet olduğunu söyledi.İklim değişikliklerinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hissedildiğini ve buna bağlı olarak yeraltı sularında ciddi bir azalma meydana geldiğini kaydeden Ödemiş, çiftçilerin bu durumdan etkilenmemek için salma sulama gibi "vahşi" yöntemlere başvurduğunu aktardı.Salma sulamanın sağlıklı olmadığını ve iklim değişikliğine bağlı ortaya çıkan yeraltı sularındaki azalma sorununu artırdığını vurgulayan Ödemiş, şöyle devam etti: "Amik Ovası'nda en çok yetiştiriciliği yapılan mısır ve pamuk son derece su tüketen ürünler. Ortalama yıllık 800 milimetre su tüketimine sahip pamuk bitkisini düşünürsek sadece 1 milimetre kalınlığında su uygulasanız 800 ton suya eşit geliyor. 1 dekarlık alanda 800 ton suya ihtiyacımız varsa bütün ovayı düşününce milyonlarca ton suya ihtiyacımız var. Bir ailenin yaklaşık 400 yıllık su ihtiyacını biz 100 dönümlük bir pamuk arazisinde harcıyoruz. Bu kadar büyük su miktarını bizim bir şekilde kontrol altında tutmamız gerekiyor ancak suyun bu kadar sorunlu ve az olduğu bir yerde hala vahşi sulama denilen yöntemlerle çiftçiler tarım yapıyor."
Amik Ovası Tehdit Altında haberi 15 Eyl 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Gülen Tarhana adına  tarafından  3885 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle