Amik Ovası'nda tarım arazileri su altında kaldı.

Antakya Ziraat Odası Başkanı Abdulhay Denizli, Amik Ovası'ndaki 100 bin dönümden fazla tarım arazisinin su altında kaldığını bildirdi.
Amik Ovası'nda tarım arazileri su altında kaldı.
Denizli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte geçen hafta başlayan ve aralıklarla devam eden yağış nedeniyle Asi Nehri'nin taşması sonucu Amik Ovası'ndaki tarım arazilerinin zarar gördüğünü söyledi.
     Amik Ovası'nın büyük bölümünde su taşkınları olduğunu belirten Denizli, kentte son 10 yılda 5 kez taşkın olduğunu ve her seferinde tarım arazilerinin adeta suya gömüldüğünü ifade etti.
     Denizli, son yağışların neden olduğu taşkın sonucu su altında kalan arazilerin yüzde 70'inin ekili olduğunu, yüzde 30'unun ise pamuk ve mısır ekimi için hazırlandığını bildirerek, şöyle konuştu:
     ''Amik Ovası'ndaki 35 köye ait 100 bin dönümden fazla tarım arazisi su altında kaldı. Taşkından zarar gören çiftçi sayısı ise 700 ile bin arasında. Bu taşkının yüzde 50'sinin yağışlardan, diğer yüzde 50'sinin ise Suriye'nin baraj kapaklarını açmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Su altında kalan tarım arazilerinin yaklaşık 70 bin dönümünde buğday ekiliydi.''
     Suyun çekilmemesi nedeniyle hasar tespitinin henüz yapılamadığına değinen Denizli, özellikle buğday ekili arazilerde tarım faaliyetinin bu yıl için yapılamayacağını, kentte tarımın durma noktasına geldiğini ifade etti.
     Denizli, Asi Nehri'nin taşkınların önlenmesi ve zararın önüne geçilmesi için ıslah edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.