Ana-Kız Okuldayız kampanyası

 Samandağ ilçesinde ''Ana-Kız Okuldayız'' kampanyası kapsamında açılan kursu tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.
Ana-Kız Okuldayız kampanyası
 Kampanya kapsamında, İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından 2011-2012 eğitim-öğretim döneminde açılan kursta başarılı olan 63 kursiyer için sertifika töreni düzenlendi.
     Törene katılan Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, okuma yazma bilmeyen vatandaşların yanlış dolmuşa bindiğini ve dolmuşun nereye gittiğini bilmediği için başka bir yöne gittiğini belirterek, şöyle konuştu:
     ''Ya da okuma yazma bilmeyen vatandaşımız bir apartmana girdiğinde kapı zilinin üzerindeki ismi okuyamadığı için başkasının kapısını çalar. Hastanede nereye gideceğini bilmeyip çaresizce hastane koridorlarında koşturup durur. Bunlar Türkiye'de okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın yaşadığı şeyler. Peki çağdaş uygarlık düzeyine böyle mi ulaşacağız. Elbette değil. Dünyada özellikle 21. yüzyılda iletişim ve ulaşım teknolojilerinde akıl almaz gelişmeler oldu. Yine üretim teknolojilerinde baş döndürücü gelişmeler oldu. Bunlar şu demek, tarihin her döneminde ulaşım, üretim ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler bir şekilde toplumun tüm diğer alanlarını doğrudan ya da dolaylı olarak etkiliyor. Peki bilgiyi üretemeyenler veya kullanamayanlar ne yapıyor- Diğer ülkelerle yarışta geri kalıyor. Bu çok açık. O halde bilgisizliğin olumsuz etkilerinden ülkeleri, toplumları korumak lazım. Toplumların, bilgisizliğin olumsuz etkilerinden korunabilmesi için de eğitim gerekiyor.''
     Lekesiz, tüm bu nedenlerden dolayı öncelikle okuma-yazma öğrenmek gerektiğini bildirerek, Türkiye'nin dünya yarışında geri kalmaması için yapılan çalışmalardan birinin okumak olduğunu ifade etti.
     Ana-Kız Okuldayız kampanyasının 2008 yılında başlatıldığını anımsatan Lekesiz, kampanyanın özellikle kırsal kesimde herhangi bir sebeple okuma-yazmayı öğrenememiş vatandaşların okuma-yazma öğrenmesi için kurslar açıldığını, Hatay'da da bu kampanyaya omuz verildiğini söyledi.
     Lekesiz, meseleyi bütün boyutlarıyla ele aldıklarını ve 2009 yılı sonunda il genelinde 110 bin vatandaşın okuma-yazma bilmediğinin saptandığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
     ''Her yıl ortalama 800 ile bin 200 arasında vatandaşımıza okuma-yazma öğretiyoruz. Peki be ne demek- 110 bin vatandaşımız okuma-yazma bilmediğine göre, Hatay, aşağı yukarı 100 sene okuma yazma bilmeyen insanların yaşadığı bir şehir olacak, bu ayıpla devam edecek. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Sosyal, kültürel, ekonomik hayatın içinde bulunan yaş grubu 15-55 yaş arasındaki yaş grubudur. Öncelikli hedefimiz bu yaş grubudur. Daha sonra her sene en az 20 bin vatandaşımıza okuma yazma öğreteceğiz. Üç veya dört yılda Hatay'ı bu eksiklikten ve ayıptan hep beraber kurtaracağız. Bir seferberlik ilan edeceğiz. 1 Ocak itibariyle 2,5 yıl içerisinde 75 bin 541 vatandaşımıza okuma-yazma öğrettik. Temenni ediyorum ki 2012 yılı itibariyle okuma-yazma bilmeyen vatandaşımız kalmayacak.''
     Vali Lekesiz, konuşmasının ardından kursiyerlere sertifikalarını verdi.
     Daha sonra okuma-yazma kursuna katılan, ancak yürüyemedikleri için sertifikalarını alamayan Mızraklı beldesinde yaşayan Semiha Duran (85) ve Hasibe Hazineli'yi (77) evlerinde ziyaret eden Lekesiz, yaşlı kadınların sorunlarını da dinledi.
     Törene Vali Yardımcısı Kadim Doğan, Kaymakam Süleyman Özçakıcı, Belediye Başkanı Mithat Nehir, İl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç, İlçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Metin Gezer, Emniyet Müdürü Murat Berk, Halk Eğitimi Merkez Müdürü Fazıl Taşgın, daire amirleri ve kursiyerler katıldı.
Ana-Kız Okuldayız kampanyası haberi 19 Ocak 2012 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  237985 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle