ANA KUZULARI DAVUL ZURNA İLE UĞURLANDILAR

Daha önceki tertiplerde olduğu gibi 95/3 tertip askerlerimizi de gelenek ve göreneklerimize uygun olarak vatan görevine uğurladık. 7 Ağustos 2015 tarihinde askere giden gençleri uğurlayan aileleri, yakın akraba ve arkadaşları tarafından “en büyük asker bizim asker”  diyerek, kutsal vatan görevi için acemi birliklerine uğurlandılar.
ANA KUZULARI DAVUL ZURNA İLE UĞURLANDILAR
İlimizde yapılan askere uğurlama törenleri yaygın ve oldukça hareketli geçer. Askere gidecek gençler 15-20 gün önceden akraba ziyaretlerine giderler. Akrabaları, kendilerini ziyarete gelen gençlere çeşit çeşit yemek ikramında bulunurlar. Ayrıca kına yakma geleneğimde uygulanır. (Askere giden delikanlıya kına yakılır  ” vatan uğruna kurban olacak diye”  Gelin olacak kıza kına yakılır “ Kocasına, kaynanasına kurban olsun onların arkasından gitsin diye” Kurbanlık koyuna kına yakılır.” Allah yoluna kurban gitsin diye”. Asker adayı gideceği günde evlerinden davul zurna veya mevlit okunarak uğurlanırlar. Asker adayının omuzuna çevresi oya ile işlenmiş kırmızı bir tülbent bağlanır. Askere gideceği gün, eş dost, komşuları ve yakınları tarafından davul zurna eşliğinde, oynayarak ve halay çekerek büyük bir gurur ve sevinçle uğurlanır.
ANA KUZULARI DAVUL ZURNA İLE UĞURLANDILAR haberi 10 Ağustos 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından  1565 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle