ANADOLU'NUN İLK CAMİSİNDE TERAVİH NAMAZI BİR BAŞKA

FARKLI DİNE İNANANLARIN BİR ARADA BARIŞ, KARDEŞLİK VE HOŞGÖRÜ İÇERİSİNDE YAŞADIĞI ANTAKYA'DA BULUNAN VE ANADOLU'NUN İLK CAMİSİ OLMA ÖZELLİĞİNİ TAŞIYAN HABİB-İ NECCAR CAMİSİ RAMAZAN'DA TERAVİH NAMAZINI FARKLI BİR ATMOSFERDE KILMAK İSTEYENLERE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR -HEM MÜSLÜMAN HEM DE HRİSTİYANLARCA KUTSAL SAYILAN CAMİNİN AVLUSUNDA, HZ. İSA'NIN İKİ HAVARİSİ İLE HABİB-İ NECCAR'IN TÜRBESİ BULUNUYOR
ANADOLU'NUN İLK CAMİSİNDE TERAVİH NAMAZI BİR BAŞKA
Kurtuluş Caddesi'ndeki cami günümüzde hali ile Osmanlı mimarisine sahiptir. Etrafı medrese odaları ile çevrili caminin avlusunda 19. yüzyıldan kalma bir şadırvan bulunuyor. Caminin kuzeydoğu köşesinde İsa'nın havarilerinden Yuhanna ve Pavlos ile onlara ilk inanan ve daha sonra öldürülen Antakyalı Habib-i Neccar'ın türbesi yer alıyor.
     Antakya şehri, Halife Hz. Ömer'in komutanlarından Ebu Ubeyde Bin Cerrah tarafından 636 yılında fethedildiği dönemde fethin simgesi olarak, Habib-i Neccar ve İsa'nın iki havarisinin mezarının bulunduğu yerde, bir cami inşa edildi. 1098 yılında Haçlılar'ın eline geçen ve 1099'da Antakya Prensliği halini alan şehri Memluk Sultanı Melik Zahir Baybars fethedince camiyi yeniden yaptırdı. Depremlerden zarar gören cami ve minaresi birçok kez yenilendi.

     Kentin 968 yılında Bizanslıların eline geçmesiyle kiliseye çevrilerek Büyük Kasyana Kilisesi olarak hizmet vermeye başlayan cami, Kutalmışoğlu Süleyman Şah komutasındaki Selçuklu ordularının 1084 yılında Antakya'yı yeniden ele geçirmesiyle tekrar camiye dönüştürüldü.
     Haçlı seferleriyle yeniden el değiştiren ve kilise olarak kullanılan cami, 1268 yılında Memluk Sultanı Baybars tarafından yeniden camiye çevrildi. Bir dönem kilise, bir dönem cami olarak kullanılan Habib-i Neccar Camisi, bu özelliğiyle hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar tarafından büyük ilgi görüyor.
     İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Habib-i Neccar Camisi'nin Türkiye'de tarihi en eski cami olduğunu söyledi.

     Normal dönemlerin yanı sıra Ramazan ayında da cami cemaatinin çok kalabalık olduğunu, vatandaşların teravih namazı için Habib-i Neccar Camisi'ni tercih ettiğini belirten Sinanoğlu, mistik atmosferi, önemli tarihi geçmişi, avlusundaki Habib-i Neccar ile havariler Yuhanna, Pavlos'un türbelerinin bulunması nedeniyle caminin yerli ve yabancı turistlerce yoğun olarak ziyaret edildiğini kaydetti.
    
     -HEM MÜSLÜMANLAR HEM HRİSTİYANLAR İÇİN KUTSAL-
    
     Caminin Osmanlı mimari tarzında kubbeli, direkleri sütunlu ve minaresinin de çokgen köşeli olduğunu vurgulayan Sinanoğlu, camiye ismini veren Habib-i Neccar'ın Kuran-ı Kerim'de Yasin Suresi'nde de adının geçtiğini kaydetti.
     Caminin hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar açısından kutsal olması dolayısıyla tarihi ve doğal güzelliklere sahip Antakya'ya gelenlerin Anadolu'nun ilk camisini de görmeden gitmediğini vurgulayan Sinanoğlu, ''Rahmet ve bereket ayında teravih namazını güzel bir mekanda kılmak isteyenler camimize akın ediyor. İç kısmı 600 kişilik olan caminin bahçesiyle birlikte bin 50 kişiyi ağırlayabilecek kapasitesi var. Camimizde hanımlarımız için de küçük bir yer bulunuyor'' dedi.

     Sinanoğlu, camide, Kutlu Doğum Haftası gibi dönemlerde hayırseverler tarafından etli pilav ve ayran dağıtıldığını, Ramazanda da bazı kişilerin hazırladıkları gıda paketlerini caminin avlusunda ihtiyaç sahiplerine verdiğini söyledi.
     Teravih namazında Habib-i Neccar Camisi'ni tercih eden Müslümanlar da, tarihi dokusunun yanı sıra Anadolu'nun ilk camisi olması nedeniyle özellikle burada ibadet etmeyi istediklerini kaydetti.