ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI SAVAŞ ENGELSİZ BİR ŞEHİR KURACAĞIZ

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş engelsiz bir şehir kurmak için çalışmaların hızla devam ettiğini söyledi.
ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI SAVAŞ ENGELSİZ BİR ŞEHİR KURACAĞIZ
 Savaş, Belediye Meclis Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, 27. Antakya Festivali'nin kente yakışır bir şekilde yapılacağını, farklı etkinliklerle kentin tanıtımına önemli katkı sağlanacağını belirtti.
     Festivalin mayıs ayında Erhan Aksay Futbol Turnuvası'yla başladığını belirten Savaş, yarı final müsabakalarının da yapılacağını, 23 ve 24 temmuz tarihlerinde de Aba Güreşleri turnuvasına 21 ülkeyi davet ettiklerini, bunlardan 8 ülkenin davete olumlu cevap verdiğini kaydetti.
 

     Göreve geldikleri günden beri kentin önemli sorunlarına çözüm üretmeye çalışıklarını belirten Savaş, şöyle devam etti:
     ''Her yönüyle engelsiz bir şehir kurmaya çalışıyoruz. Çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Alt yapı çalışmalarının büyük çoğunluğu bitmek üzere. Üst yapı çalışmalarına da bir çok yerde başladık. Kentin tüm altyapısını değiştirdik diyebilirim. Bu çalışmalar yaparken esnafımıza ve halkımıza bazen sorunlar yaşatmış olabiliriz fakat çok güzel bir şehir oluşturmaya çalışıyoruz.''
     AKİŞ'te yapılmak istenen alışveriş merkezi sorununa da değinen Savaş, göreve geldiklerinde çalışmaların başladığını, arsayı alan kişiye otel yapmasını teklif ettiklerini fakat bunu kabul etmediğini kaydetti.
     Savaş, konunun mahkemeye taşındığını, çıkacak her türlü karara saygı duyacaklarını söyledi.
     Kentin turizm konusunda daha iyi bir noktaya gelmesi için çalışmalar yapıldığını kaydeden Savaş, şunları söyledi:
     ''Haraparası Mahallesi, St Pierre Kilisesi civarına yapılması planlanan müze otelin kent için faydalı olacağını düşünüyorum. Çalışma hem önemli bir istihdam sağlayacak hem de turistlerin ziyaret edebilecekleri önemli bir yer olacak. Küçükdalyan'da bulunan dünyanın ilk olimpiyatlarının yapıldığı hipodromu da restore edip turizme kazandıracağız. Kentin tanıtımına katkı yapacak her türlü çalışmayı destekleyeceğiz.''
     Avrupa Birliği (AB) standartlarındaki tek katı atık tesisini Antakya'ya kazandırdıklarını belirten Savaş, Antakya'nın marka şehir projeleriyle ülkede hak ettiği konuma ulaşacağını savundu.