Antakya Belediye Başkanı Savaş: Talaseminin Yaygınlaşmasını Önlemeliyiz

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Talaseminin Yaygınlaşmasını Önleyebilmek İçin, Tıbbi Gerekçelere Uygun Olarak Makul ve Mantıklı Evlilikler Yapmanın Önemine Dikkat Çekti.
Antakya Belediye Başkanı Savaş: Talaseminin Yaygınlaşmasını Önlemeliyiz
Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Talaseminin yaygınlaşmasını önleyebilmek için, tıbbi gerekçelere uygun olarak makul ve mantıklı evlilikler yapmanın önemine dikkat çekti.

Hatay Talasemi Dayanışma Derneği'nin (TADAD) ziyaretinde önemli toplumsal mesajlar veren Başkan Savaş, hastalığın taşıyıcılığı söz konusu olduğunda sevginin, aşkın bir kenara bırakılmasını ve mantıklı davranılması gerektiğini söyledi.

TADAD Başkanı Burhan Kerimoğlu da Hatay genelinde 2 bin Talasemi hastasının var olduğunu ve tedavilerinin sürdüğünü söyledi.

Kerimoğlu ayrıca Talasemi'de Reyhanlı ve Kumlu'nun başı çektiğini, Orak Hücre Anemisinde de Serinyol, Harbiye ve Samandağ'ın ön saflarda yer aldığını söyledi.

Derneğin kuruluş amacının hastaları, hasta ailelerini ve doktorları bir çatı altında toplamak, hastaları bilinçlendirmek için işbirliği yapmak olduğunu söyleyen Kerimoğlu, dernek binası konusunda belediyeden destek beklediklerini sözlerine ekledi.