Antakya da Küncülü Helva

ANTAKYA'DA KÜNCÜLÜ HELVA İMALATÇISI DEDEDEN KALMA MESLEĞİNİ AYAKTA TUTMAYA ÇALIŞIYOR
Antakya da Küncülü Helva
Antakya'da küncülü helva imalatçısı Azmi Semercioğlu, dedelerinden kalma mesleğini ayakta tutmaya çalışarak, geçimini sağlıyor.
     Semercioğlu (78), AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1945 yılından bu yana babasından öğrendiği mesleği devam ettirdiğini söyledi.
     Dedesinin de küncülü helva imalatçısı olduğunu belirten Semercioğlu, şöyle konuştu:
     ''Ben üçüncü kuşak oluyorum. Helvayı çektiğimiz makine 300 yıllık, dededen, dedeye, oğuldan, oğula taşınmıştır. Bizden de çocuklarıma kalacak. Ben mesleği çocuklarıma da öğrettim. Onlar da büyük keyifle yapıyor. Özellikle ramazanda ailece çalışıyoruz. Çünkü talep fazla oluyor. Toptan ve perakende satış yapıyoruz. Çok emek isteyen bir imalat küncülü helva. Özellikle şekerini iyi ayarlamak lazım. Fazla şekerli olursa çok tatlı, az şekerli olursa yavan olur. Dengeyi iyi kurmak gerekiyor. İşte bu konuda deneyimli olmamız bizi zor durumda bırakmıyor.''
     Semercioğlu, kilosunu 12 TL'den sattıkları helvanın, şeker, susam, tahin ve çöven köküyle pişirildiğini, içerisine 'gevrek olsun' diye kavrulmuş küncü koyduklarını belirterek, ''Sadece ramazanda yaparız. Bu ayda fakiri de zengini de alır. Satışlarımız Allah'a çok şükür iyi gidiyor'' diye konuştu.
Antakya da Küncülü Helva haberi 16 Ağustos 2010 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  175800 kişi tarafından okunmuş 1 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle