ANTAKYA DA RESTORASYON ÇALIŞMALARI

 Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, restorasyon çalışması yapılacak merkezde unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını yaşatmaya çalışacaklarını belirtti.
ANTAKYA DA RESTORASYON ÇALIŞMALARI
  Lekesiz, Antakya Kültür ve Sanat Evi ile Kadın Aile Danışma Üretim Merkezi'nin restorasyonu kapsamında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, kentteki değerlere sahip çıkmaya çalıştıklarını söyledi.
     Hatay'da yaklaşık 1,5 yıl önce düzenledikleri ''Tarihi Mirasa Sahip Çıkma Yürüyüşü'' ile geçmişin yanı sıra geleceğe sahip çıkma mesajı verdiklerini ifade eden Lekesiz, bu kapsamda kentte birçok yerde restorasyon çalışmalarının yapılmaya başlandığını kaydetti.
 
 
     Hatay'da 584'ü Antakya Belediyesi sınırları içerisinde olmak üzere toplam 873 yapının bulunduğunu vurgulayan Lekesiz, bunların önemli bir zenginlik olduğunu söyledi.
     Restorasyonu yapılarak üretim merkezi haline gelecek binayla unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını yaşatmayı hedeflediklerini belirten Lekesiz, ''Kentimizin kültür envanterini hazırladık. Artık bundan sonra yapacağımız restorasyon çalışmaları daha kolay olacak. Bu sayede değerlerimizi daha iyi bilip gelecek kuşaklara aktaracağız. Restorasyonunu yapacağımız binayla kültür ve sanat evi haline gelecek merkezimizle hem eski yapıyı kurtaracağız hem de unutulmaya şüz tutmuş el sanatlarımızı yaşatacağız. Merkezimizde el sanatları üretiminin yanı sıra satışı da yapılacak'' diye konuştu.
 

     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, kültürel miras sahip çıkma konusunda emin adımlarla ilerlendiğini, bu konuda yapılan restorasyon çalışmalarının son hız devam ettiğini söyledi.
     Örnek, Çankaya sokakta tarihi dokuyu geleceğe taşıma projelerinin devam ettiğini belirten Savaş, önümüzdeki günlerde bu kapsamda dört sokakta daha çalışma yapacaklarını kaydetti.
     Yapılan çalışmalarla kentin turizmden hak ettiği payı alacağını ifade eden Savaş, çalışmalarda herkesten büyük destek gördüklerini söyledi.
     Konuşmaların ardından Vali Lekesiz, Belediye Başkanı Savaş ve Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, restorasyon çalışmasını temsili olarak başlattı.