ANTAKYA EVLER VİRANEDEN MAMURİYE

Antakya eski kültürlerin bir kısmını günümüze kadar koruyarak getirdiği, önemli bir coğrafyanın içinde bulunuyor. Bilhassa son yıllarda, sit alanı veya tescilli binaların yeniden restorasyon edilerek ayağa kaldırılması, Antakya’nın sosyal yaşamında eskiye dönüşün bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu çalışmalar sonunda, Antakya evlerinin yaşamı kolaylaştıran her türlü avantajlara sahip hale getirilmesi sevindiricidir.
ANTAKYA EVLER VİRANEDEN MAMURİYE
Yıllarca Arkeolojik sit alanı, Doğal sit alanı diyerek bu güne kadar her hangi bir işlem yapılmayan bu tarihi miraslar, Yüksek anıtlar kurulu, Tarihi ve sanat değeri olan yapılar, yerler ve yerleşmeler için her türlü tadilat, tamirat, inşaat ve bazı şartlarda kullanım esaslarını yeniden belirleyerek ayağa kaldırılmasına fırsat tanıdı. 
Bu güne kadar geç kalınmış olmasına karşın günümüzde onlarca eski Antakya evlerinin yenilenerek eski haline dönüştürülmeleri, Antakya’nın geçmişte aile yaşamının ne denli önemli ve sağlıklı bir ortamda geçtiğini gözler önüne sermektedir. Bu evlerin çoğu tarihi dokusunu kaybetmeden sosyal içerikli mekânlar haline getirilmiş ve kaybolmakta olan kültür varlıklarımızın sosyal yaşamımıza yeniden kazandırılmış olması kültürümüze ve tarihimize sahip çıkması bakımından önemli bir gelişmedir. Bu güne kadar yıkık ve kullanılmaz durumda olan elliden fazla taşınmaz aslına uygun ve tarihi dokusu bozulmadan ayağa kaldırılıyor. 
Tarihi derinliklerden gelen her türlü zenginliklerimizi çeşitli yönleriyle gelecek kuşaklara aktarılması bu gün yaşayanların en büyük görevlerinden birisi olmalıdır. İlimizde özellikle Antakya’da kültürler arası farklılıkları koruyarak ve tüm kardeşlik izlerini kaybetmeden sahiplenerek, kültürümüze sahip çıkmak en büyük görevimiz olmalıdır. Bunu gerçekleştirirsek, geleceğe kurduğumuz önemli bir köprü olacaktır.
Zafer SARI

 
 
ANTAKYA EVLER VİRANEDEN MAMURİYE haberi 13 Ekim 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Erkan Mutlu İnan adına  tarafından  3355 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle