ANTAKYA HALK EKMEK FABRİKASI'NDA EKMEĞE BİR YIL ZAM YOK

ANTAKYA HALK EKMEK FABRİKASI'NDA EKMEĞE BİR YIL ZAM YOK -ANTAKYA EKMEK GIDA TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ GENEL MÜDÜRÜ BEKLER: -''60 BİN KAPASİTELİ FABRİKADA GÜNDE 20 BİN EKMEĞİ EL DEĞMEDEN HAZIRLIYORUZ'' -''İKİ YILDIR ZAM YAPMADAN ÜRETİMİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ. BİR YIL DAHA ZAM YAPMAYACAĞIMIZI TAAHHÜT EDİYORUZ''
ANTAKYA HALK EKMEK FABRİKASI'NDA EKMEĞE BİR YIL ZAM YOK
Metin Dingil - Antakya Belediyesi tarafından özel bir firmaya ihale edilen ''Halk Ekmek Fabrikası'' kaliteden ödün vermeden bir yıl zam yapmayacağını taahhüt etti.
     Antakya Ekmek Gıda Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü Mehmet Bekler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antakya Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü binası içerisinde bir dönüm alan üzerine iki katlı binada, hijyenik bir ortamda ekmek üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi.
     22 kişiye istihdam sağladıkları, 60 bin ekmek kapasiteli fabrikalarında günde 20 bin ekmeği el değmeden hazırladıklarını belirten Bekler, şöyle konuştu:
     ''Antakya Belediyesi'ne ait 75 büfe ile ihalesini aldığımız resmi kurumlara, 5 dağıtım aracımızla ekmek dağıtımını gerçekleştiriyoruz. 300 gram ekmeği 35 kuruştan satıyoruz. Türkiye'nin en ucuz ekmeğini ürettiğimizi iddia ediyoruz. Fırıncılar Federasyonu ekmeğe yüzde 15 zam yapacağını açıkladı. Biz kendi adımıza zamlı satış yapmayacağız. Halkın temel besini olan ekmeği kaliteli ve ucuza sumak için çaba harcayacağız. Son dönemlerde artan akaryakıt ve un fiyatlarına rağmen, iki yıldır zam yapmadan üretimimizi sürdürüyoruz. Bir yıl daha zam yapmayacağımızı taahhüt ediyoruz. Bu konuda vatandaşlardan da takdir alıyoruz. Ekmeğin yanı sıra simit, boğaca, hamburger ekmeği ve galeta üretimi de yapıyoruz. Ürünlerimizi sadece belediyenin belirlemiş olduğu büfelerde satışa sunuyoruz. Bakkal ve marketlere vermiyoruz. Ayrıca bazı toplu hizmet alımı yapılan yerlere de dağıtım yapıyoruz.''
    
     -''BEYAZ BAYRAK ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜK''-
    
     Bekler, fiyatı düşük tutmalarının yanı sıra hijyen ve sağlık koşullarına önem verdiklerini, yapılan denetimler sonucunda geçen yıl Sağlık Bakanlığı tarafından ''Beyaz Bayrak Ödülüne'' layık görüldüklerini kaydetti.
     Antakya Belediyesi ile 15 yıllık sözleşme yaptıklarını hatırlan Bekler, iki yıldır devraldıkları ''Halk Ekmek'' üretimini en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştıklarını belirtti.
     Bekler, son teknoloji makinelerle üretime devam ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:
     ''Türkiye'de en ucuz ekmeği imal ettiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Bizim imal ettiğimiz gramajda, bu fiyata ekmek üreten fabrika yok. Antakya halkı bu yönden çok şanslı. Hem kaliteli, hem de hijyenik ortamda üretimi yapılan bir işletmeye sahipler. En ucuz ekmeğin üretimini yaparken, kesinlikle kentte bulunan diğer taş fırın ve ekmek fabrikalarıyla rekabet etmiyoruz, onları mağdur etmemek için bize verilen kapasitenin üzerine çıkmıyoruz. Altınözü ve Kırıkhan gibi ilçelerden gelen talepleri de karşılamaya çalışıyoruz.''
     Fabrikanın tünel bölümünü doğalgaz, döner ocakların yakıtını da fındık kabuğuyla karşıladıklarını anlatan Bekler, fındık kabuklarını Giresun ve Rize'den temin ettiklerini ifade etti.
     Bekler, ayda 150 bin kilogram un tükettiklerini, yine un ihtiyacını Hatay'da bulunan fabrikalardan temin ettiklerini sözlerine ekledi.
    
     -ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI SAVAŞ: ''HALKIN MENFAATLERİ ÖN PLANDA''-
    
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da ''Halk Ekmek'' fabrikası için anlaşma yaptıkları şirketle asgari kar karşılığında anlaştıklarını ve halkın menfaatlerini ön planda tuttuklarını söyledi.
     Ülke genelinde faaliyette bulunan ''Halk Ekmek'' fabrikalarının ana amacının halka ucuz ekmek temin etmek olduğunu vurgulayan Savaş, ''Bizim için halkımızın menfaati önce gelir. Sözleşme imzalarken de şirket yetkililerine bunu bildirdik. 'Asgari karı gözeteceksiniz, kaliteden ödün vermeyeceksiniz, halkı düşünerek hareket edeceksiniz' şartını koyduk. Şu anda üretilen ekmeğin gramajı ve kalitesi halkımız tarafından takdir ediliyor. Bu da yaptığımızın işin amacına ulaştığını gösteriyor'' diye konuştu.