ANTAKYA İSKENDERUN BELEN KUMLU VE YAYLADAĞI İLÇELERİNDE TAKBİS'E GEÇİLDİ

 Hatay Tapu Kadastro 12. Bölge Müdür Vekili Yusuf Çatal, Antakya, İskenderun, Belen, Kumlu ve Yayladağı ilçelerinde Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemine (TAKBİS) geçildiğini belirtti.
ANTAKYA İSKENDERUN BELEN KUMLU VE YAYLADAĞI İLÇELERİNDE TAKBİS'E GEÇİLDİ
  Çatal, yaptığı yazılı açıklamada, Tapu ve Kadastro hizmetlerinin temelini gayrimenkul mülkiyet hakkının oluşturduğunu kaydetti.
     Daha etkin, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim sisteminin oluşması, kamu kaynaklarının etkili, ekonomik bir şekilde kullanılması için çalıştıklarını ifade eden Çatal, bu kapsamda mali saydamlık, hesap verebilirlik ilkeleri doğrultusunda bilgisayar ve haberleşme teknolojilerinin gelişimine paralel olarak sürekli kendilerini yenilediklerini belirtti.
     Ülke genelinde mülkiyet verilerinin bilgisayar ortamında sunulması, devlete ve vatandaşa ait gayrimenkul envanterinin en hızlı şekilde çıkartılması, vergi kayıplarının önlenmesi, düzenli kentleşmenin sağlanması, yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla uygulamaya koyulan Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemine (TAKBİS) Antakya, İskenderun, Belen, Kumlu ve Yayladağı ilçelerinde geçildiğini vurgulayan Çatal, Altınözü, Erzin ve Hassa ilçelerinde ise bu kapsamda veri girişi işlemlerinin tamamlandığını belirtti.
     Çatal, Hatay'ın tüm ilçelerinde TAKBİS'e geçileceğini, bu şekilde mal varlığı araştırmaları, ülke genelinde en kısa zamanda yapılarak kara paranın aklanması ve vergi denetimi gibi konularda etkin bir araştırma ortamı sağlanacağını, yerel yönetimlere ve mülkiyet bilgilerine ihtiyaç duyan tüm kamu kurumlarına elektronik olarak bilgi akışının mümkün olabileceğini ifade etti.