ANTAKYA KENTSEL GELİŞİM ÇALIŞTAYI

''ANTAKYA KENTSEL GELİŞİM ÇALIŞTAYI'' -HATAY VALİSİ LEKESİZ: -''SAHİP OLDUĞUMUZ KÜLTÜREL MİRASA HAK ETTİĞİ DEĞERİ VERMELİYİZ''
ANTAKYA KENTSEL GELİŞİM ÇALIŞTAYI
HATAY - Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, kentin sahip olduğu kültürel mirasa hak ettiği değerin verilmesi gerektiğini söyledi.
     Lekesiz, İl Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Antakya Kentsel Gelişim Çalıştayı''nın açılış konuşmasında, kentin kültürel mirasını, tarihini, toplumsal yaşam değerlerini bir bütün olarak savunmak ve geleceğe taşımak zorunda olduklarını ifade etti.
     Tarihi bir kentte görev yapmanın sorumlulukları olduğunu belirten Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Böyle bir kentte çalışabilmek için net bir irade ortaya konulmalı. Antakya'da ve bir bütün olarak Hatay'da var olan kültürel mirasın sayıca çokluğunu idrak etmeliyiz. Sahip olduğumuz kültürel mirasa hak ettiği değeri vermeliyiz. Bunun için sivil toplum örgütleriyle, devletiyle bir bütün olarak çalışmak gerekiyor. Kültürel çalışmalara toplumun tüm kesimlerini katmalıyız. Bu çalışmalara sadece devlet ve sivil toplum örgütleri değil, toplumun tüm katmanlarını katmak gerekli. Eğer böyle yaparsak yerel sahiplenme daha çok olacağı gibi süreç hızlanır ve daha az hata yapılır.''
     Atlantis Danışmanlık AB Proje ve Kalite Yönetimi Koordinatörü Abdi Kurt ise günümüz koşullarında yerelliğin yeni bir boyut kazanarak küresel ölçeklere taşındığını kaydetti.
     Bu sürecin yerel özellikler taşıyarak küresel ölçekte dolaşıma çıkması ve piyasa ekonomisi içinde değerlendirilmesi anlamına geldiğine dikkati çeken Kurt, ''Küreselleşme, doğru kavrandığı takdirde bölge ve kentlerde kendi modelini yaratacak finansal kaynak da dahil olmak üzere her türlü enstrümanı sunmaktadır. İnsanlık tarihinin ortak mirasının tortulandığı Antakya, jeopolitik konumu, tarihsel, kültürel, arkeolojik birikimi, turizm, tarım, lojistik gibi ciddi kaynakları ile dünyada kendini ifade edebilmek için doğru yöntemlerin geliştirilip uygulanmasını bekliyor'' diye konuştu.
     Etkinlikte Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve Mimarlar Odası Hatay Şube Başkanı Yaşar Coşkun da bir konuşma yaptılar.