Antakya OSB bilgilendirme toplantısı

Antakya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Kabaali, yatırımcıların OSB'de yer sıkıntısı yaşadığını belirtti.
Antakya OSB bilgilendirme toplantısı
 Savon Otel'de düzenlenen Antakya OSB bilgilendirme toplantısında konuşan Kabaali, Hatay İl Özel İdaresi ile Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 1996 yılında kurulan OSB'nin, 2001 yılında yatırımcılara kapılarını açtığını söyledi.
     İlk genel kurulu yaklaşık 5 ay önce yapılan OSB'de, yönetimin tamamının yatırımcılara devredildiğini vurgulayan Kabaali, şöyle konuştu:
     ''66 yatırımcının yer aldığı Antakya OSB'de, faal 50 tesis ile 2 bin kişiye istihdam sağlanıyor. Ancak 16 tesisimiz yer sıkıntısı yaşamaya başladı. Bu tesislerin mevcut yerlerinde büyüyecek, genişleyecek yerleri maalesef kalmamış durumda. Hem mevcut yatırımcılarımız hem de yeni yatırımcılar için bölgemizde yer sıkıntısı had safhadadır. 6 yıl önce 1 dolara yatırımcı bulamayan Antakya OSB'de, bugün metrekaresi 67 dolardan parsel tahsis edilmektedir. Bu tahsis ile Antakya OSB yıllardan beri süregelen 3 milyon TL'lik borç yükünden kurtularak 5 milyon TL'lik kaynak gücüne ulaşmıştır. Bu talep ve oluşan fiyat OSB'miz adına sevindirici olmakla beraber genişlemenin bir an önce gerçekleştirilmesinin ne kadar zorunlu bir hal aldığını da ortaya koymuştur.''

     Kabaali, yatırımcının yoğun ilgi gösterdiği Antakya OSB'de mevcut alanlarda yeni sanayi parseli elde etmek için çalışma başlattıklarına değinerek, bu kapsamda küçük parsellere ihtiyaç duyan yatırımcılara yönelik 52 dönümlük 9 adet yeni sanayi parseli oluşturulması için girişimde bulunduklarını ifade etti.
     Bu çalışmayla OSB'ye 6 milyon TL gelir beklendiğinin altını çizen Kabaali, genişlemenin geciktiği her gün, yatırımcıların ülke ekonomisine ve istihdama katkı sağlamaktan yoksun bırakıldığını dile getirdi.
     Genişleme çalışmalarını tamamlamak için herkesin destek ve katkısıyla bu sürece devam ettiğini anlatan Kabaali, ''Genişleme sürecimiz, 3 bin 630 dönüm genişleme alanı üzerinde yer seçimi aşamasına gelmiştir. Hali hazırda 125 yatırımcının 2 bin 250 dönüm sanayi parseli talebi mevcuttur. Mevcut konjonktür devam ederse, genişleme alanımızda elde edeceğimiz sanayi parsellerinin mevcut talebi karşılayamayacağı görülmektedir'' dedi.
     Kabaali, ayrıca Antakya OSB'de arıtma tesisi yapım sürecinin de başladığını, giriş yolu aydınlatmasının tamamlandığını, yol tadilatı, çevre düzenlemesi ve ek idari bina çalışmalarının da başlatıldığını belirtti.
 

     Hatay Bilim, Sanayi ve Teknoloji Şube Müdürü Sunday Balıkoğlu da Antakya OSB'nin bin 520 dekar alan üzerine kurulduğunu ve halen sanayi alanı amaçlı 947 dekar alanın kullanıldığına dikkati çekerek, Antakya OSB yönetimine başvuran 53 yatırımcının 318 milyon 750 bin TL yatırım ve bin 506 dekar sanayi parseli ile 3 bin 918 kişiyi istihdam edeceklerini taahhüt etmeleri üzerine Antakya OSB yönetimi ve Hatay Valiliği'nin genişleme başvurusunda bulunduğunu ve bakanlıklarının da ön etüt çalışmasına başladığını kaydetti.
     Toplantıya Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ile çok sayıda yatırımcı katıldı.