''ANTAKYA OSB'DE YER SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇABA GÖSTERİYORUZ''

 Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği (HASİAD) Başkanı Yahya Kemal Nalçabasmaz, Antakya Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) yer sorunun çözümü için çaba gösterdiklerini belirtti.
''ANTAKYA OSB'DE YER SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇABA GÖSTERİYORUZ''
Nalçabasmaz, sektör temsilcileriyle Antakya OSB Toplantı Salonu'nda bir araya gelerek, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.
     Sanayi sektörünün öncelikli sorunlarını tespit ederek masaya yatırdıklarını ifade eden Nalçabasmaz, şöyle devam etti:
     ''Bu kapsamda Kırıkhan ilçesinde 600 dekar alan üzerine organize sanayi bölgesi olarak inşaatı yapılan yerin gerekli şartları yerine getiremediğini tespit ettik. Yaptığımız yazışmalar sonucu buranın organize sanayi bölgesi olamayacağı kesinlik kazandı. Bu kararla Antakya OSB'nin genişletilmesinin önündeki bir engel daha kaldırıldı. Antakya OSB'de şuan 58 firmanın faaliyet gösteriyor. 65 firma da altı ay içerisinde fabrika kuracağıyla ilgili gerekli taahhütnameyi verdi. Ancak yer sıkıntısı nedeniyle bu yatırımcılar şuan bir şey yapamıyor. Antakya OSB'de yer sorunun çözümü için çaba gösteriyoruz.''
     Yatırım yapmak isteyen 65 kişinin işletmelerini açmasıyla yaklaşık 4 bin 500 kişiye daha istihdam alanı sağlanacağını ve kent ekonomisine 800 milyon TL katkı sağlanacağını vurgulayan Nalçabasmaz, bu konuda genişlemeyle ilgili bir an önce olumlu kararın çıkmasını beklediklerini kaydetti.
     Hatay'da ''Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'' kurulmasıyla ilgili projelerinin bulunduğunu belirten Nalçabasmaz, bunun kentin dört ayrı ilçesinde değişik konularda kurulabileceğini söyledi.
     Nalçabasmaz, Suriye ile ortak organize sanayi bölgesi kurulmasıyla ilgili hazırladıkları projeyi de Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e sunduklarını, bu konuda fizibilite çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.