ANTAKYA TSO MECLİS BAŞKANI ÇOLAKOĞLU:

 ''KALİFİYE OLMAYAN İŞ GÜCÜ VE YAPISAL SORUNLAR NEDENİYLE İHRACAT POTANSİYELİ YETERİNCE DEĞERLENDİRİLEMİYOR'
ANTAKYA TSO MECLİS BAŞKANI ÇOLAKOĞLU:
 Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Başkanı Hayrettin Çolakoğlu, kalifiye olmayan iş gücü, yan sanayi girdilerinde standart ile kalite eksikliği gibi yapısal sorunlar nedeniyle mobilya ve ayakkabı sektörünün ihracat potansiyelinin yeterince değerlendirilemediğini belirtti.
     Çolakoğlu, ATSO'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOĞAKA) ''Doğrudan Faaliyet Mali Destek Programı'' kapsamında 69 bin TL destek alarak yaptıkları ''Antakya Mobilya ve Ayakkabı Sektörel Araştırma Projesi''nin tamamlandığını söyledi.
     Proje kapsamında kentte ayakkabı ve mobilya sektöründe faaliyet gösterenlere yönelik anket çalışması yaparak, sektörün sorunlarını tespit etmeye çalıştıklarını ifade eden Çolakoğlu, ortaya çıkan sonuçları bir kitapta topladıklarını belirtti.
     Kentte mobilya ve ayakkabı sektörünün önemli bir ticaret potansiyeline sahip olduğunu vurgulayan Çolakoğlu, ''Kalifiye olmayan iş gücü ve yapısal sorunlar nedeniyle ihracat potansiyeli yeterince değerlendirilemiyor. Sektördeki firmaların pazarlama stratejilerinin olmaması da en büyük eksikliklerindendir. Yaptığımız ve kitap haline getirdiğimiz araştırma raporuyla, iş yerlerinin üretim miktarları, pazarlama oranları, markalaşma durumları, tasarım konusundaki ilerleme durumları ile fuarlara katılımlarını tespit etmeye çalıştık. Ayrıca, sektörün fırsatları ve tehditleriyle güçlü ve zayıf yönlerini ön plana çıkardık'' diye konuştu.
     Çolakoğlu, araştırmayla aynı işi yapan firmaların ortak bir noktada birleşmesini sağlayarak markalaşma yolunda onlara destek olmayı hedeflediklerini belirtti.
     Konuşmaların ardından Başkent Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi öğretim görevlisi Dr. Ali Serhan Koyuncugil ve Doç. Dr. Nermin Özgülbaş katılımcılara araştırma raporu hakkında sunum yaptı.
     Toplantıya, Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Güven ile sektör temsilcileri katıldı.